Advertisement

Goldman Sachs Group Inc., ABD Hazine tahvilleri güvenli varlık talebinin canlanması ile iki günlük düşüşü sonlandırırken, tahvillerin aşırı pahalı olduğu uyarısında bulundu.

ABD tahvilleri, Asya hisseleri göstergesinin bu ay başından bu yana en büyük düşüşü göstermesi ile bu hafta ilk kez destek buldu. Avrupa hisseleri 3 günlük kazanç dönemini sonlandırdı. Traderlar, küresel hisselerde Çin kaynaklı olarak 8 trilyon dolardan fazla bir değer kaybı yaşanmasının ardından Fed’in faiz oranlarını gelecek hafta artıracağına yönelik beklentilerini azalttı. Politika yapıcıların karşılaştığı güçlükler petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyonu baskılaması ile yükseldi.

Kopenhag’daki Danske Bank A/S baş analisti Allan von Mehren, “Hisse senetlerinde bazı büyük hareketler olduğunu gördük ve bunun sabit getirilere yayılmış olması mümkün. ABD tahvilleri risk duyarlılığıyla oldukça ilişkili. İçinde bulunduğumuz durum dikkate alındığında tahvil faizlerinin gerçekten yukarı yönelmesi için ekonomi ile ilgili netliğin arttığını görmemiz gerek, toparlanmanın sürdüğüne ve Fed’in faiz oranlarını yükselteceğine dair doğrulama gelmesi gerek” dedi.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi Londra saati ile 10.10’da yüzde 2.21 seviyesinde yatay seyretti. Faizi Çarşamba günü yüzde 2.25 ile bir ayın en yüksek seviyesini gördü. Ağustos 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 98 6/32 seviyesinde.