Advertisement

Almanya tahvilleri, hisse senetlerindeki düşüşün güvenli varlık talebini canlandırması ile 3 günden bu yana ilk kez yükseliş gösteriyor.

Avusturya tahvilleri, Çin’de üretici fiyatlarının 6 yılın en büyük düşüşünü göstermesi ve Standard & Poor’s’un Brezilya’nın kredi notunu çöp seviyeye düşürmesinin ardından yükseliş gösterdi. Çin ve Brezilya’daki gelişmeler küresel büyüme görünümüne yönelik risklerin arttığına işaret etti. Fransa tahvilleri, ülkede sanayi üretimini Temmuz’da beklenmedik şekilde gerilediğini gösteren verinin ardından yükselişi 3. güne taşıyor. İrlanda tahvilleri, ülkenin 1 milyar euro (1.1 milyar dolar) değerinde 15 yıl vadeli tahvil satışı yapması ile artış kaydetti.

Frankfurt’taki DZ Bank AG piyasa stratejisti Daniel Lenz, “Piyasalar FOMC öncesi oldukça gergin ve volatil. Bugünkü kötü haberler Çin ve Brezilya’dan tetiklenmiş görünüyor. Faizlerde daha fazla düşüş görülebilir” dedi.

10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi 1 baz puan veya 0.01 yüzde puan gerileyerek Londra saati ile 10.20’de yüzde 0.69 seviyesinde geldi. Ağustos 2025 vadeli yüzde 1 faizli tahvilin fiyatı 0.11 veya 1,000 euro nominal değer 1.1 euro artarak 103 oldu.

10 yıllık Avusturya tahvil faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 0.96 oldu. Benzer vadeli Fransa tahvil faizi 2 baz puan gerileyerek yüzde 1.69’a indi. İrlanda’nın 10 yıl vadeli tahvil faizi 1 baz puan düşerek yüzde 1.32 oldu.