Advertisement

Bir çok ekonomist Fed'in gelecek haftaki toplantısında faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerini korurken, para piyasası türev işlemleri traderlarının halen ikna edilmeye ihtiyacı var.

Bloomberg'in anketine katılan 78 ekonomistin 38'i ABD merkez bankasının 16-17 Eylül'deki toplantısında politika faizini artıracağı tahmininde bulundu. Fed, ekonomiye destek olmak için faizi 2008'den bu yana sıfır seviyesine yakın tutuyor.

Ancak traderların 10 yıllardır önemli bir gösterge olarak izlediği federal fon faizi (Fed'in politika faizi) vadeli kontratlarının işaret ettiği üzere, gelecek haftaki toplantıda faiz artırımı olasılığı yüzde 28. Bu durum, piyasada çok az insanın, sıkılaştırmanın sadece birkaç gün uzakta olduğu beklentisini satın aldığını gösteriyor.

New York'ta, Fed ile işlem yapma yetkisine sahip 22 piyasa yapıcıdan biri olan BMO Capital Markets'in faiz stratejistlerinden Aaron Kohli, "Düşük olasılığın nedeni, Fed'in gelecek tyıla kadar harekte geçmeyeceği bahsine giren oldukça geniş bir yatırımcı alt kümesinin olması," dedi.

Kohli, "Bu, yatırımcıların bir kümesinin muhtemelen gerçekten de yanılmakta olduğu anlamına geliyor," değerlendirmesinde bulundu ve "Bu, eğer Fed sıkılaştırmaya giderse, gelecek hafta bir çeşit düzeltme hareketi olacağı anlamına gelmeli" şeklinde konuştu.

Fed yetkilileri son haftalarda, Çin'in 11 Ağustos'taki devalüasyonunun ardından hisse senetlerinde görülen satış dalgasını da içeren küresel olaylara dikkat ederken, aynı zamanda, Eylül ayında bir faiz artırımını göz ardı etmedi.

Biraz daha uzun vadeli tahvillerle ilgilenen traderlar, Fed'in bu yıl harekete geçebileceği riskine daha hazır görünüyor: İki yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi bu hafta 2011'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve vadeli işlem traderları Ekim ayında faiz artırımını yüzde 40'a yakın ve Aralık ayında artırımı ise yaklaşık yüzde 60 olasılıkla fiyatlıyor.

Stone & McCarthy Research Associates'in 31 Ağustos - 4 Eylül arasında düzenlediği ankete katılanların yaklaşık yüzde 35'i, Fed'in gelecek hafta faiz artıracağı tahmininde bulundu. Yaklaşık yüzde 23 Ekim ayını işaret ederken, yüzde 30'a yakını Aralık ayı dedi. Kalan kısım ise 2016'ya kadar faiz artırımı olmayacağı düşüncesinde. Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi, tümü şirketin müşterileri olmak üzere, yatırımcı konumunda.

Princeton, New Jersey'de Stone & McCarthy ekonomi analisti Terry Sheehan, "Piyasa volatilitesi sürüyor, ancak Eylül ayında faiz artırımı bekleyenlerde bu düşüncelerini değiştirme konusunda belli bir miktarda isteksizlik var. Zira volatilitenin yatışabileceğini düşünüyorlar" dedi ve "Anketin sonuçlarının bize oldukça açık olarak söylediği, insanların bu yılın ilerleyen döneminde faiz artırımı beklediği" şeklinde konuştu.

Stone & McCarthy, kendi adına, Fed'in faiz artırımına gitmek için Ekim ayına kadar bekleyeceğini tahmin ediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Eylül 2015 Cuma, 07:25 Misafir Aniden Bir sürpriz artirirm olabilir