Advertisement

(13:30'da güncellendi)

Altın, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin neredeyse yarısının Fed'in gelecek haftaki toplantısında faiz artırımına gideceği tahmininde bulunmasının ardından, üst üste üçüncü haftayı da kayıpla geçmeye yöneldi.

Spot altın, Singapur saati ile 14:46'da ons başına 1,110.53 dolar seviyesinde seyrediyordu ve haftayı yüzde 1 kayıpla geçmeye yöneldi. Metal Çarşamba günü 1,101.43 dolara kdar düşerej 11 Ağustos'tan bu yana güniçi en düşük seviyesini gördü.

Fed, iki gün sürecek toplantısının ardından, 17 Eylül'de faiz kararını açıklamaya hazırlanıyor. Bloomberg'in anketine katılan 78 ekonomistin yüzde 38'i, ABD merkez bankasının, 2008'den bu yana sıfır seviyesi yakınında tuttuğu politika faizini gelecek hafta artıracağı tahmininde bulundu. Öte yandan, vadeli işlem yapan traderlar ise, gelecek hafta faiz artırımı olasılığını yüzde 26 ve Aralık ayı için yüzde 59 görüyor. Küresel hisse senedi piyasaları, Asya hisse senetlerinin Temmuz ayından bu yana ilk haftalık çıkışına hazırlanması ile birlikte istikrar kazandı.

Mumbai'de Kotak Commodity Services Ltd. analisti Madhavi Mehta, "Çin piyasalarında büyük bir satış dalgası görmedik ve bu altın üzerinde baskı oluşturdu," deid ve "ABD ekonomisinde zayıflığa ilişkin açık işaretlerin olmaması da oyuncuları Fed'in faiz artırımı olasılığını yeniden değerlendirmeye zorladı" şeklinde görüş bildirdi.

Şanghay Altın Borsası'nda yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.3 artarak 228.70 yuana (ons başına 1,116 dolar) çıktı. Palladyum fazla değişmeyerek ons başına 590.50 dolarda kaldı ve haftayı yüzde 2.7 kazançla geçmeye yöneldi.

(13:30'da güncellendi)