Advertisement

Geçtiğimiz sene bu zamanlar Goldman Sachs Group Inc.’in gelişen piyasa seçimleri, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in daralan yatırım getirilerinden kaynaklanan boşluğu doldurmaya hazır görünüyordu.

Aralarında Filipinler, Türkiye ve Meksika gibi ülkelerin bulunduğu “Yeni 11 Ülke”de hisse senedi fiyatları, yabancı yatırımcının nakit ile bu ülkelerin piyasalarına yönelmesi ile tüm zamanların en yüksek seviyelerinde işlem görüyordu. Goldman Sachs’ın ABD yerleşik Yeni 11 hisse senedi fonuna akışlar, yönetilen varlıkları firmanın BRIC muadillerinin iki katı seviyesine itti.

Ancak şu an bu Yeni 11 ülke yatırımcılar için yerini alacağı varsayılan büyük piyasalardan daha kötü görünüyor. MSCI Inc.’in Yeni 11 hisse göstergesi bu yıl yüzde 19 geriledi. Buna karşın BRIC endeksi yüzde 14 geriledi.

Yabancı sermaye çıkışa yönelirken, Goldman Sachs fonu kayıpların yüzde 11’e derinleşmesi ile daralıyor. Söz konusu gerileme, Goldman Sachs’ı 10 yıl önce bu 11 Yeni ülkeye geçen genç nüfusun ve yükselen orta sınıfın Fed’in faiz artırmaya yaklaştığı, emtia fiyatlarının düştüğü ve Çin’in yavaşladığı bir dünyada hisse senedi piyasası getirilerini korumada başarısız olduğunu gösteriyor.