Advertisement

Fed politika yapıcıları, Haziran 2006’dan bu yana ilk kez ABD’nin gösterge faiz oranını artırıp artmamaya karar verecek.

ABD’de perakende satışların Ağustos ayında yükseliş göstermiş olması bekleniyor. Tüketici fiyatlarının büyük bir değişiklik göstermediği tahmin ediliyor.

Endonezya, Japonya ve İsviçre para politikası kararı açıklayacak. İsviçre Merkez Bankası büyüme ve enflasyon beklentilerini sunacak.

İşte 12-19 Eylül haftasının piyasalara damgasını vuracak gelişmeleri

13 Eylül Pazar

-Çin’in sanayi üretimi

Çin sanayi üretimini Ağustos ayında ivmelenme kaydetmiş olması bekleniyor. Verinin ekonomik yavaşlamada dip seviyenin görüldüğüne işaret etmesi öngörülüyor. Ülkenin istatistik kurumu ayrıca aylık perakende satışlar ve konut satışları verileri açıklayacak.

14 Eylül Pazartesi

-OPEC raporu

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyon (OPEC), Aylık Petrol Piyasası Raporu’nu yayımlayacak.

-Hong Kong’un ikinci çeyrek dönem sanayi üretimi, Hindistan’ın Ağustos ayı toptan fiyat endeksi, Euro Bölgesi’nin Temmuz ayı sanayi üretimi, Polonya’nın Temmuz ayı cari işlemler ve ticaret verileri açıklanacak.

15 Eylül Salı

-Japonya Merkez Bankası

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Tokyo’daki iki günlük toplantısının ardından para politikasını açıklayacak.

-ABD’nin perakende satışları

ABD’de perakende satışların Ağustos ayında yükseliş göstermiş olması bekleniyor.

-ABD’nin sanayi üretimi

ABD’de sanayi üretiminin Ağustos ayında bu yıl üst üste 6. kez gerileme gösterdiği öngörülüyor. Ülkede fabrikalar güçlenen dolar ve ABD dışı ekonomilerin yavaşlaması ile zorluk çekiyor.

-Türkiye’nin işsizlik verisi

-İngiltere’nin enflasyonu

16 Eylül Çarşamba

-Federal Açık Piyasa Komitesi toplantıya başlıyor

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Çarşamba günü Washington’da iki gün sürecek toplantısına başlayacak. Bloomberg anketine katılan ekonomistleri merkez bankasının faiz oranını yükseltip yükseltmeyeceği konusunda bölünmüş durumda. Federal fon vadelileri faiz artırımı ihtimalinin yüzde 28 olduğunu gösteriyor.

-ABD tüketici fiyatı endeksi

ABD’de tüketici fiyatı endeksinin, gerilene benzin maliyetinin etkisiyle Ağustos ayında büyük bir değişiklik göstermemiş olması öngörülüyor.

-ABD haftalık mortgage başvuruları, Euro Bölgesi’nin Ağustos ayı enflasyonu, İngiltere’nin Temmuz ve Ağustos ayı işsizlik verileri açıklanacak.

17 Eylül Perşembe

-Fed yetkilileri para politikasını açıklayacak. Ekonomistler Fed kararı ile ilgili farklı tahminlerde bulunuyor. Fed’in faiz kararı TSİ 21.00’da açıklanacak. Ardından 21.30’da Fed Başkanı Janet Yellen bir basın toplantısı düzenleyecek.

-İsviçre Merkez Bankası çeyrek dönemlik politika değerlendirmesini yapacak. Merkez bankasının politika faizi değiştirmemesi bekleniyor. Mevduat faizi oranı eksi yüzde 0.75 ile rekor düşük seviyede.

- ABD’nin haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Yeni Zelanda’nın 2. çeyrek dönem büyüme, Japonya’nın Ağustos ayı ticaret, İngiltere’nin perakende satışlar verileri açıklanacak.

-Endonezya Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak.

18 Eylül Cuma

-Çin’in konut fiyatları

Çin, Ağustos ayına ait gayrimenkul fiyatlarını açıklayacak. Temmuz’da konut fiyatları 16 aydan bu yana ilk kez gerileme görülenden daha fazla sayıda şehirde yükseliş gösterdi.

-Fitch Türkiye’nin kredi notunu güncelleyecek

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu güncelleyecek.

19 Eylül Cumartesi

-San Francisco Fed Başkanı John Williams & St. Louis Fed Başkanı James Bullard

San Francisco Fed Başkanı John Williams ABD’nin ekonomik görünümü ile ilgili konuşacak.  St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise Tenesse’de bir konuşma yapacak.