Advertisement

Goldman Sachs analisti Ahmet Akarlı, dün yayınlanan raporunda, Türk Lirası'nın son haftalarda keskin bir şekilde zayıfladığını ve 2006'dan bu yana ilk kez "açık düşük değer bölgesi"ne girdiğini söyledi.

Akarlı, raporunda, cari işlemler açığının GSYİH'ye oranının yüzde 3.5 civarında daha sürdürülebilir bir seviyeye gelmesi için, kurda daha sürekli bir "hızlı artış"ın gerekli (ve nihayetinde kaçınılmaz) olduğunu kaydetti.

Akarlı, Merkez Bankası'nın, tahmin ufku boyunca, bu "hızlı artış"a daha agresif ve ön yüklemeli faiz artışları ile tepki vermesini beklediğini söyledi ve 1 hafta vadeli repo faizinin 2016 için yüzde 12 olacağı tahmininde bulundu.

Raporda, ilk faiz artırımının Eylül ya da Ekim ayında yapılabileceği vurguladı.

Akarlı, raporunda, brüt dış finansman ihtiyacının GSYİH'ya oranının yüzde 25''teki yüksek seviyesini korumakta olduğunu ve bunun da Türkiye'yi dış şoklara ve özellikle finansal şoklara karşı kırılgan yapmaya devam ettiğini belitti.

Raporda, siyasi belrsizlik ve bununla ilişkili kurumsal zayıflığın yatırımcı güvenini zayıflattığı ve "sermaye ve çzellikle portföy akışlarında süren yavaşlamayı" güçlendirdiği kaydedildi.

Goldman'dan Akarlı'nın kur tahminleri ise şöyle:3 ay için Dolar/TL 3.15 (önceki 2.80)6 ay için dolar/TL 3.40 (önceki 2.90)12 ay için dolar/TL 3.70 (önceki 3.15)2016'nın sonu 3.65