Advertisement

Asya hisse senedi piyasaları, 4 yılın en uzun süreli kayıp dönemini sonlandırmaya hazır görünüyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Çin’in ekonomiyi ve finans piyasalarını istikrarlaştıracağı iyimserliği ile 8 haftanın ilk haftalık yükselişini kaydetmeye hazırlanıyor.  Bu hafta Çin Merkez Bankası (PBOC) Guvernörü Zhou Ziaochuan’ın değerlendirmeleri ile başlamıştı. Zhou, Çin hisselerindeki düşüşün sona ermeye yakın olduğunu ifade etmişti. Başbakan Li Keqiang da yetkililerin ekonomiyi desteklemek için yeterli araçlarının olduğunu söyleyerek iyimserliği artırdı. Zhou’nun değerlendirmesi Şanghay Bileşik Endeksi’nin 4 haftadan bu yana ilk kez artış kaydetmesine yardımcı oldu. Gelişen piyasa hisseleri, Nisan ayından bu yana en büyük haftalık yükselişi kaydetmeye ilerliyor. Avrupa hisseleri Cuma günü açılışta gerilese de Temmuz ortasından bu yana en sert haftalık kazanca hazırlanıyor. Şimdi dikkatler Fed’in gelecek haftaki politika toplantısına dönmüş durumda.

Hong Kong’da işlem gören Çin hisseleri (H-hisseleri), Cuma günü yüzde 0.60 gerileme görülmesine rağmen, Nisan ayından bu yana en büyük haftalık yükselişi gösterdi. Hang Seng China Enterprises Endeksi, Deutsche Bank’tan aldığı destek ile artış gösterdi. Deutsche Bank analistleri, mali teşviklerin artırılacağı beklentisi ile endeksin 2015 yılı sonuna kadar yüzde 33 ralli yapacağı öngördü. H-hisseleri Çarşamba günü itibarıyla 4 yılın en büyük iki günlük rallisini kaydetti. Ancak endeks hala Mayıs ayındaki 7 yılın zirve seviyesinin yüzde 34 aşağısında seyrediyor. Bu da değerlemelerin Asya’daki diğer piyasalardan ucuz olmasını sağlıyor.

Volatilite, küresel hisseler, para birimleri ve emtiadaki dalgalanmaları ölçen göstergeye göre 4 haftanın ilk düşüşünü ilerliyor. Endeks, 24 Ağustos’ta 2 yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez sıfırın üzerinde kapanış yaptı. Söz konusu tarihte küresel hisseler 4 yılın en sert kaybını vermişti. Volatilite 4 Eylül’de Ocak 2012’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.