Advertisement

ABD'de üretici fiyatları Ağustos ayında, düşük petrol fiyatlarının etkisi ile değişmedi ve enflasyonun düşük kalacağını işaret etti.

Üretici fiyatları Ağustos ayında, Temmuz ayındaki yüzde 0.2'lik artışın ardından değişmedi. Bloomberg'in anketine katılan 73 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre bu verinin yüzde 0.1 düşmesi bekleniyordu. Üretici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.8 geriledi.

Üretici fiyatlarındaki bu bastırılmış seyir ayrıca, küresel emtia maliyetlerindeki düşüşleri de yansıtıyor ve enflasyonun bir süre daha Fed'in hedef seviyesinin altında kalacağını işaret ediyor. Felecek hafta 2006'dan bu yana yapacakları ilk faiz artırımının zamanlamasını görüşmek için bir araya gelecek olan Fed yetkilileri, düşük enerji fiyatarı ve güçlü doların enflasyon üzerindeki etkilerinin geçici olduğunu kaydetti.

Valhalla, New York'ta şef ABD ekonomisti Jim O’Sullivan, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "Burada hikaye düşük petrol fiyatları ve bu durum enlasyonu birkaç ay daha düşük tutacak," dedi ve "Dolardaki güçlü seyir de aşağı yönlü baskı oluşturacak. Çekirdek enflasyon halen oldukça uysal görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.