Advertisement

Fed’in faiz oranlarını gelecek hafta artırıp artırmayacağına ilişkin tartışmalar zirve seviyeye ulaşırken, ayrı görüşleri benimseyen taraflar, kendi pozisyonlarının daha inandırıcı olduğunu iddia ederek köşe çözümleri benimsemeye zorlanıyor. Bu durum, tam bir yanıt gelmesi talebi dikkate alındığında anlaşılabilir bir durum. Ancak tabii durum aynı zamanda talihsiz çünkü her iki taraf da netliği bulutlandıran bazı geniş değerlendirmeleri hesaba katmakta başarısız oluyor.

Analizin en basit seviyesinde, Fed’in 16-17 Eylül Açık Piyasa Komitesi toplantısında faiz oranını normalleştirme sürecini başlatma kararı alması ihtimali yüzde 60 görünüyor.

Yüzde 60’lık oran, ABD’de yurtiçi ekonomik koşulların iyileştiğini yansıtıyor ki bu Fed’in baş odak noktası ve ana endişesi. İstihdam yaratımı güçlü, ücret baskıları kademeli olarak artıyor ve ekonomik büyüme motorları yıla kötü bir başlangıç yapılmasının ardından sıçrama kaydetti.

Yüzde 40’lık oran ise küresel şartları yansıtıyor. ABD ekonomisi ve piyasalarının içinde faaliyet gösterdiği küresel ortam, son haftalarda olağanüstü bir şekilde oldukça istikrarsız ve Fed yetkilileri anlaşılabilir bir tutumla çalkantının artmasını tetikleyecek herhangi bir aksiyon almakta tereddütlüler.

Sistematik olarak önemli gelişen piyasaların neredeyse tümü yavaşlama gösteriyor.  Avrupa ve Japonya hala büyüme potansiyelini geliştirmede güçlük çekiyor. Finansal volatilite en az iki piyasada yükselişte. Bunlar petrol ve gelişen piyasa para birimleri.

Buna ek olarak, ekonomi ve finansal istikrar ile ilgili önemli endişeler Avrupa ve ABD’den gelişen dünyaya kaydı. Piyasalar, yetkililerin volatiliteyi bastıracağına dair artık çok daha az güven duyuyor. Bu durum Çin’in tereddütlü ve istikrarsız politika yanıtları ile daha fazla su yüzüne çıktı.

Bu hesaplamalar, Fed kararının yanlış çıkması halinde oluşabilecek zararları dahil etmede başarısız oluyor. Diğer bir deyişle bir faiz artırımı yanlış bir zamanda doğru bir karar haline gelebilir. Faiz kararı ile ilgili ihtimaller, böyle bir politika hatasının olası sonuçlarına göre düzenleme yapıldığında çok daha dengeli bir hale geliyor. Öte yandan faiz artırım döngüsüne başlamak için aşırı uzun beklemiş olma ile birlikte Fed ertelemenin risklerini değerlendirmek zorunda.

Fed’in faizi gelecek hafta artırması için güçlü nedenleri olması ile birlikte merkez bankası uluslararası şartların kötüleştiğini göz ardı edemez etmemeli. Bir politika hatası riskini denkleme soktuğumuzda ihtimaller Fed’in sabırlı olmasından yana değişiyor ve 51’e 49 seviyesine geliyor. İşte Eylül toplantısı için olasılıklar bu kadar yakın.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Eylül 2015 Pazar, 21:22 Misafir el-arian o kadar çok ve boş yorum yapıyorsun ki kardeşim !
11 Eylül 2015 Cuma, 19:26 Misafir fed faiz arttrimini artik yapmalidir,zira gelisen piyasalar artan volatilite altinda köpük fiyatlanan kur etkisi altindadir.