Advertisement

Uluslararası dereclendirme kuruluşu Fitch, "Türk bankalarının dış borçları yükselmeye devam ediyor" açıklaması yaptı.

Fitch’in 11 Eylül tarihli değerlendirmesine göre, Türk bankaları dış borçlarının artış göstermeye devam etmesi ve ülkenin ana dış borçlanıcıları olmayı sürdürmeleri ile birlikte hala küresel yatırımcı güvenindeki değişimlere karşı kırılgan ve bu trend 2010’dan bu yana sürüyor.

Fitch, “Türkiye, Fed’in faiz artırımına karşı en duyarlı gelişen ülkelerden biri. Ancak bizim ana senaryomuz ülkenin ani ve uzun süreli bir piyasa erişimi kaybından veya sermeya akışlarında ani bir terse dönüşten kaçınacağı yönünde” değerlendirmesi yaptı.

Kredi derecelendirme kuruluşu, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Türk bankalarının dış borçları 2015’in ilk yarısında 5 milyar dolar yükselerek 178 milyar dolara ulaştı. Artış önceki yıllara göre kayda değer şekilde daha yavaş gerçekleşti. Bunda döviz kurunun etkisi büyük oldu. Dolar euro ve lira karşısında güçlendi. Kurumsal borç 2015’in ilk yarısında 134 milyar dolarda yatay seyretti ve ülkenin dış yükümlülükleri (değer kazanımına bağlı olarak) 17 milyar dolar gerileyerek 107 milyar dolar indi” değerlendirmesi yaptı.

Fitch, “Merkez bankası para politikasının 18 Ağustos yayımlanan “yol haritası” TCMB’nin bankaların kısa vadeli dış borç ödemelerini yerine getirmeleri için yeterli Döviz likiditesine sahip olmasını sağlamaya yönelik bağlılığını gösteriyor. Yol haritası bankaların döviz borçlanma limitlerinin artırılacağı sinyali veriyor. Ancak Türkiye’nin döviz rezervleri sınırlı ki bu durum bankalara sağlanabilecek döviz likiditesine limit getirebilir” ifadelerini kullandı.