Advertisement

Ünlü yatırımcı Muhammed El-Erian, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu hafta faiz artırımına gitmesinin zor bir karar olduğunu belirtti. Öte yandan tahvil piyasası, toplantının heyecanlı geçeceği ile ilgili endişeye gerek olmadığı çünkü politika yapıcıların beklemede kalacağına işaret ediyor.

Allianz SE baş ekonomi danışmanı El-Erian, geçtiğimiz hafta Bloomberg için kaleme aldığı yazısında, Fed’in 16-17 Eylül’deki toplantıda faiz artırım kararı alma ihtimalinin yaklaşık yüzde 49 olduğunu dile getirdi. El-Erian, “ABD ekonomisi gelişme gösterirken, başka yerlerde yavaşlayan büyüme ile artan finans piyasası volatilitesi beklemede kalınması için var olan nedenler. İşte faiz artırımı bu kadar zor bir karar” demişti.

Yatırımcılar ise faiz artırım kararının zor olmadığı iddiasında. Bloomberg’in derlediği verilere göre 11 Eylül vadeli kontratlar, faiz artırım kararı alınması olasılığının yüzde 28’e düştüğünü gösterdi. Fed’in Ekim ayında harekete geçmesi ihtimali yaklaşık yüzde 40, faizi Aralık ayında yükseltmesi olasılığı yüzde 59 seviyesinde. Söz konusu rakamlar, gösterge faizin ilk artırımının ardından ortalama yüzde 0.375 seviyesine geleceği varsayımını merkez alıyor. Mevcut durumda hedef aralık sıfır ile yüzde 0.25 arasında.

Tokyo’daki SMBC Nikko Securities Inc. kıdemli piyasa ekonomisti Hiroki Shimazu, “ABD ekonomisi toparlanmaya devam ediyor. Ancak piyasa katılımcılarının çoğu için piyasa volatilitesi çok daha önemli” dedi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi Tokyo saati ile 12.30’da yüzde 2.19 seviyesinde yatay seyretti. Ağustos 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 98 11/32 oldu.