Advertisement

ABD'nin sanayi üretimi ekonomist beklentilerinin üzerinde bir daralma gösterdi. ABD’de sanayi üretimi Ağustos’ta yüzde 0.4 daraldı. Bir önceki ay yüzde 0.9’luk bir yükseliş görülmüştü. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 0.2’lik bir gerilemeye işaret ediyordu.

ABD'nin Ağustos ayı fabrika üretimi aylık yüzde 0.5 daraldı, ekonomistler yüzde 0.3 düşüş bekliyordu. ABD'de kapasite kullanımı Ağustos'ta yüzde 77.6 seviyesinde gerçekleşti, beklenti yüzde 77.8'di. Kapasite kullanımı bir önceki ay 78 seviyesindeydi.

ABD’de fabrika üretimi, otomobil üreticilerinin küçülmesi ile birlikte Ağustos ayında Şubat 2014’ten bu yana en büyük düşüşü gösterdi. Doların güçlenmesi yurtdışından gelen talebin zayıflamasına neden oldu.

Fabrika üretimi bir önceki ay yüzde 0.9 yükseliş göstermesinin ardından yüzde 0.5 geriledi. Madencilik ve kamu hizmeti şirketlerini içeren total sanayi üretimi, yüzde 0.9’luk artışın ardından yüzde 0.4 geriledi.

ABD dışındaki ekonomilerin cansız olması, artan stoklar ve dolardaki yükseliş, yurtiçi üreticiler için siparişlerin sınırlı olmasına neden oldu. İmalat sanayinin gücü tüketici harcamalarının güçlü seyri korumasına ve kurumsal yatırımların ivme kazanmasına bağlı olacak.

Motorlu araç üretimi, yüzde 10.6 yükselmesinin ardından yüzde 6.4 geriledi. Kamu hizmeti şirketlerinin üretimi bir önceki ay yüzde 0.2 gerilemesinin ardından yüzde 0.6 arttı. Madencilik üretimi yüzde 1.8’lik yükselişin ardından yüzde 0.6 düştü.

New York bölgesinin imalat sanayi Eylül ayında düşüşü ikinci aya taşıyarak siparişler ve istihdamda düşüş olduğu sinyali verdi.