Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen, eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke’nin 2013’te uyguladığı politikayı taklit edebilir. Merkez bankası 9 yıldan bu yana ilk kez faizi artırmaya yaklaşırken, Eylül’ü pas geçti ancak Aralık’ta harekete geçebilir.

Yellen kararın ardından yaptığı basın toplantısında çoğu politia yapıcının faizlerin bu yıl içinde artırılmasını beklediğini belirtti. Fed Başkanı, ABD ekonomisinin gücüne vurgu yaptı ve alınan kararda yurtdışındaki görünüm ile ilgili belirsizlik ve finans piyasalarında geçtiğimiz ay yaşanan türbülansın etkili olduğuna işaret etti.

Yellen, “Bu gelişmelerin yansımalarını abartmak istemiyorum. Bunlar temel olarak görünümümüzü değiştirmedi. Ekonomi iyi bir performans gösteriyor ve böyle devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Yellen’in yaklaşımı, eski Fed Başkanı Ben S. Bernanke’nin 2013’te uyguladığı politikaya benzerlik gösteriyor. Yetkililer, söz konusu dönemde tahvil alımlarını azaltmaya başlamayı tartışmışlardı. Bernanke, belirsizliklere atıfta bulunarak tahvil alımlarını Eylül ayında azaltmaya başlamayı ertelemişti, ancak Aralık ayında harekete geçmeye karar vermişti.

Fed’in 2013’teki kararı da tıpkı bugünkü gibi gelişen piyasa gelişmelerini merkezine alıyordu. Gelişen piyasalar, Bernanke’nin tahvil alımlarında düşüş olacağı sinyali vermesi ile sarsılmıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Eylül 2015 Cuma, 11:45 Misafir daha dün karar çıktı be biraz motorunuz soğusaydı. 10 senedir papağan gibi her gün bu haber yapılıyor arttırsada arttırmasada çokta....
18 Eylül 2015 Cuma, 11:27 Misafir fedle yatıp fedle kalkar olduk anlamadığım bizim fedle ne alakamız var kendi merkez bankamız duruşu ve iç politika seçim atmosferi birbirine karışmış tabiki ekonomide belirsizlikler olacaktır fed olayında bana göre fazla önemsiyoruz hani bi insana 24 saat adama sen salaksın desen adam bir hafta sonra salak olur fedide hiç bahsini yapmasak kendi ekonomimizi güçlendirecek politikalar üretsek ve güçlendirsek fed adını bile kimse konuşmaz diye düşünüyorum
18 Eylül 2015 Cuma, 09:52 Misafir İyice kabak tadı verdiniz yazın bir kenara fed bu sene değil önümüzdeki sene de faiz arttiramaz