Advertisement

Petrol, Fed’in borçlanma maliyetlerini sabit tutmasının ardından kayıpları genişletiyor.

Petrol vadelileri, Perşembe günü yüzde 0.5 gerilemesinin ardından New York’ta yüzde 1 kadar düşüş gösterdi. Fed faiz oranlarını artırmama kararı aldı. Fed Başkanı Janet Yellen, küresel risklerin ABD ekonomisinin güçlenme sinyallerini gölgeleyebileceğine işaret etti. Petrol fiyatları, ABD petrol stoklarının hafiflediği spekülasyonu ile hala haftalık yükselişe ilerliyor.

Petrol, küresel arz fazlası sorununun etkisiyle Haziran ayındaki 2015 zirvesinden yüzde 20’den fazla düşüş gösterdi. Goldman Sachs Group Inc., önümüzdeki 15 yılda fiyatların düşük seyredebileceğini öngördü. Resmi verilere göre ABD stokları, 11 Eylül’de sona eren haftada düşüş gösterdi, üretimi ise düşüşü 6. haftaya taşıdı.

Ekim vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 45 sent gerileyerek varil başına 46.45 dolar oldu ve Singapur saati ile 14.27’de 46.56 dolardan işlem gördü. Kontrat Perşembe günü 25 sent düşüş ile 46.90 dolar oldu. Fiyatlar bu hafta yüzde 4.3 yükseldi.

Kasım vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 17 sent değer kaybederek 48.91 dolardan alıcı buldu. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.7 arttı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 2.07 dolar seviyesinde.