Advertisement

Küresel ısınmaya karşı önlemlerin tartışılacağı, aralık ayında yapılacak Paris toplantıları öncesinde Hindistan, sert tutumunu sürdürüyor.

Hindistan Enerji Bakanı Piyush Goyal, “Dünyayı 150 yıldır ucuz enerjiyle kirleten Batı’ydı” diyerek zengin ülkelerin küresel ısınmanın faturasını gelişen ülkelere yıkmasına karşı çıkıyor. Goyal, “Hindistan halkına yüksek enerji maliyetlerini yükleneceğini, çünkü Batı’nın dünyayı kirlettiğini ve Hindistan’ın bunu ödeyeceğini anlatamam. Bu, bizim için kabul edilebilir değil” diyor.

Hindistan’da Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti küresel ısınma politikası konusunda karışık sinyaller veriyor. Bir yandan yenilenebilir enerjide iddialı hedefler belirlerken, diğer yandan zengin ülkeleri küresel ısınma yol açmakla suçluyor. Dünya ülkeleri küresel ısınmayla mücadelede ortak bir anlaşmaya varmaya çalışırken Hindistan’ın karbon emisyonunu azaltmaya başlayacağı bir tarih verip vermeyeceği kesin değil. ABD’li yetkililer Hindistan bu yıl bu yönde bir taahhüt beklemediklerini söylüyor.

Enerji şirketi BP’nin verilerine göre Hindistan; Çin, ABD ve Avrupa Birliği’nin arından dünyanın en çok karbondioksit salan ülkesi konumunda. Buna göre Hindistan’ın karbon salım miktarı Çin’in dörtte biri, ABD’nin üçte biri kadar.
Kalkınmak için ucuz enerjiye ihtiyaç duyduklarını belirten Hindistan Enerji Bakanı, 2030 yılı için yenilenebilir enerji hedefini yükseltebileceklerini söylüyor. Hindistan şimdiki hedefi gelecek yedi yılda 175 gigavat yenilebilir enerji kapasitesi inşa etmek.