Advertisement

Türk Lirası dolar karşısında, Fed'in faiz değişikliğine gitmeyerek riskli varlıklara yönelik talebin artmasına neden olması ile birlikte, bu haftayı yükselişle geçmeye ve sekiz hafta süren bu yüzyılın en uzun kayıp dönemini sonlandırmaya yönelirken, tahviller değer kazandı.

Lira dolar karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak, İstanbul saati ile 11:35'te 2.9973 seviyesine geldi ve haftalık kazancını, Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1.4'e genişletti. İki yıl vadeli tahvillerin faizi sekiz baz puan ile üç haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirerek yüzde 11.29'a indi.

Fed'in dünkü faiz kararı, cari işlemler açığını finanse etmek için yabancı sermaye akışına ihtiyaç duymasından dolayı, Fed'in faiz artışına karşı en duyarlı gelişen piyasalardan biri olan Türkiye'nin varlıkları üzerindeki baskıyı azaltabilir. Bu yıl yüzde 22 değer kaybeden TL, siyasi alandaki belirsizlik ve artan terör olayları ile birlikte Fed'in olası faiz artırımından kaynaklanan endişlerden dolayı baskı altında. Yabancı yatırımcılar, Merkez Bankası verilerine göre, bu yıl net 6 milyar dolarlık Türkiye hisse senedi ve tahvili sattı.

London Capital Group piyasa analisti İpek Özkardeşkaya, Bloomberg News'a e-posta yoluyla yaptığı değerlendirmede, "Ucuz likidite döneminin uzatılması lira için iyi haber. Zira bu durum Merkez Bankası'nın omuzlaarındaki yükü hafifletir ve finansal istikrar ve enflasyon endişelerine rağmen gevşek kalmasına olanak sağlar" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gösterge borçlanma maliyetinin önceki 10 ayda zirvesinden yüzde 10 kadar düşürülmesi ve bunun sonucu TL'nin güçlü değer kaybının ardından, Şubat ayından bu yana faizi yüzde 7.5 seviyesinde tutuyor. Enflasyon Ağustos ayında beklenenden yüksek çıkarak yüzde 7.14'e hızlandı ve Merkez Bankası'nın hedef seviyesi olan yüzde 5'in üzerinde gerçekleşti. Merkez Bankası politika yapıcıları Salı günü toplanacak.

Borsa İstanbul'da gösterge BIST 100 Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 74,554.13 puana indi ve son dört günde ilk kez aşağı yönde hareket etti. Ülkenin en büyük bankaları Akbank TAŞ ve Türkiye Garanti Bankası AŞ, sırasıyla yüzde 2.5 ve yüzde 1.8 gerileyerek düşüşlere öncülük etti.

Fed'in kararı, piyasalardaki kargaşa, artan uluslararası riskler ve ülke içinde yavaş seyreden enflasyon ortamında, rekor parasal teşvik dönemini sonlandırma konusundaki isteksizliğini gösteriyor. Çin'de yavaşlayan büyüme ve düşük petrol fiyatlarından olumsuz etkilenen gelişen piyasaların hisse senetleri bugün yüzde 0.7 değer kazandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Eylül 2015 Cuma, 13:10 Misafir yüzyıl derken devalüasyonları saymadınız herhalde...