Advertisement

Morgan Stanley, Türkiye'de özel sektör bankalarının yüksek dış borçlarından dolayı "kırılgan" olduğu uyarısında bulundu.

Fed'in nihayet faiz artırımının kıyısından döndüğü bir dönemde, Morgan Stanley, Türkiye'nin özel sektör bankalarının, zaten normalden daha kırılgan bir ülkede, en kırılgan kurumlar arasında yer aldığını kaydetti.

Türkiye'de özel sektör bankaları, kamu kesimi bankaları ile karşılaştırıldığında, yurtdışından çok daha fazla borçlanmış durumda ve bu onları, borçlarını yenilerken,  yükselen faizlere daha duyarlı hale getiriyor. Bankacılık sektörünün dış borcunun yüzde 83'ünün özel kurumlara ait olmasından dolayı, bu bankalar herhangi bir likidite darlığının olumsuzluğunu hissedecekler.

Fed Perşembe günükü toplantısında faiz artırımına gitmezken, aralarında Samuel Goodacre, Magdalena Stoklosa ve Ercan Ergüzel'in de bulunduğu analistlerden gelen mesajlar geçerliliğini koruyor. Zira Fed kararından önce yayınlanan bu rapordaki tavsiyeler, ABD'li politika yapıcıların Aralık ayına kadar faiz artırımayacağı varsayımına dayandırıldı.

Raporda, "Gelişen piyasalar için dalga tersine dönüyor, özellikle 2008'den bu yana kaldıracı keskin bir şekilde artıranlar için" denildi ve "Eğer Fed'in faiz artırtımı, 1 Kasım'daki seçimden sonra siyasi belirsizliğin devam etmesi, Fitch ya da Moody's'ten birinin not düşürmesi ya da Merkez Bankası'nın kayıtsız kalma durumu ile birleşirse ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerle mücadele edebilme kolay olmayabilir" görüşü savunuldu.

Arz daralması olmaz

Türk bankalarının dış borçları, resmi verilere göre, son altı yılda üçe katlanarak 175 milyar dolara çıktı. Türkiye'ye yatırım yapılabilir en alt seviyeden not veren Fitch Ratings Ltd., Cuma günü ekonomiyi gözden geçirecek. Not artırımı ya da indirimi olmasa bile, Türkiye piyasaları, Haziran ayında sonuçsuz kalan seçimmlerin 1 Kasım'da tekrarlanacakolması ve ülkeden rekor 6 milyar dolarlık sermate çıkışı ile birlikte, oldukça hareketli bir yıl geçiriyor.  İki yıl vadeli tahvillerin faizi üç yüzde puanının üzerinde yükseldi ve diğer gelişen piyasalara göre oldukça yüksek seviyeye çıktı.

Artan faiz oranlarının Türkiye bankalarının borç servisinin daha yüksekk maliyetle gerçekleştirilmesine neden olmasına karşın, Morgan Stanley, arz daralması riski gmrmüyor.

Morgan Stanley, raporunda, Türkiye'nin kredi riskine yönelik "sağlıklı" iştahı, Döviz rezervini ve 2015-2016'daki itfaların dörtte üçüne yetecek kadar nakti işaret ederek, "Banka bilançoları artık ilk bakışta görülenden daha güçlü değil," dedi ve "Yüksek ABD faizleri Türk bankaları için bir maliyet ayarlaması, fon arzı konusu değil" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Eylül 2015 Cuma, 18:39 Misafir katılıyom
18 Eylül 2015 Cuma, 15:10 Misafir Yalan