Advertisement

Fed’in Perşembe günü aldığı karar ile parasal teşviki sahiplenmeyi sürdürmesi ve gerileyen ABD tahvil faizleri, dolar boğalarını bile doların önündeki zayıflık ile ilgili uyarıda bulunmaya sevk ediyor.

Credit Suisse Group AG, Bank of America Corp., ve Commerzbank AG gibi dünyanın en büyük bazı bankaları, politika yapıcıların faizleri sabit tutması ve artırımın bu yıl yapılacağı ile ilgili planları konuşmayı bırakmasının ardından doların önemli para birimleri karşısında yükselme potansiyelinin azaldığını belirtti.

Boston’daki State Street Corp. makro strateji müdürü Lee Ferridge, “Fed Başkanı Janet Yellen’in söylediği gibi küresel zemin hala kırılgan ve şu an Fed, ‘Evet, küresel büyüme ile ilgili endişeli olmakta haklısınız’ demiş oldu. Para politikalarında farklılaşma hala görülebilir ancak bu farklılık önceki beklentimize göre çok daha az ve bu dolar üzerinde aşağı yönlü etki yaratacaktır” diye konuştu.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.2 gerileyerek New York’ta 1,201.74 puana geldi ve 24 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Dolar euro karşısında yüzde 0.4 gerileyerek 1.1298 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek 119.98 yen oldu. 

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre hedge fonları ve büyük spekülatörler doların 8 önemli para birimi karşısında yükseleceği iddiasıyla açtıkları pozisyonları azalttı. Dolarda net uzun pozisyonlar 15 Eylül’de son eren haftada 256,044 kontrata geriledi. Söz konusu kontrat sayısı 4 haftanın en düşüğü olarak kaydedildi.

Credit Suisse, Bank of America ve Commerzbank stratejistleri doların yakın vaded zayıflayabileceğini söylese de doların yıl sonunda güçlenebileceği tahmininde bulundu.  Credit Suisse ve Commerzbank sırasıyla doların  euro karşısında 1.09 ve 1.08 seviyesine yükseleceğini öngördü. Bank of America ise bu hafta tahmini 1.05 eviyesine düşürdü.