Advertisement

Gelişen piyasa hisse ve para birimleri, traderların ABD’de faiz oranlarının bir süre daha düşük kalacağı iddiasında bulunması ile üst üste haftalık artış kaydetti. Fed Perşembe günü aldığı karar ile borçlanma maliyetlerini artırmadan kaçındı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Cuma günü itibarıyla sona eren 5 günde yüzde 3.4 yükselerek 829.86 puan oldu. 20 adet para birimini takip eden Bloomberg göstergesi yüzde 0.8 artış gösterdi. Malezya ringgiti ve Güney Kore wonu, Brezilya realindeki düşüşe ağır bastı.

Yatırımcılar, Fed’in 2006’dan bu yana ilk kez yapacağı faiz artırımına yavaş ilerleyeceği spekülasyonun artması ile gelişen piyasalara dönüyor. Fed’in sıfıra yakın seviyedeki faiz oranlarını artırmada acele etmemesi gelişmekte olan ülkelerde riskli varlık talebini destekledi.

Hisse senedi göstergesi 2015’in en düşük seviyesinden yüzde 7.5 toparlandı. Para birimleri 7 Eylül’deki rekor düşük seviyelerden yükseliş gösterdi. Toparlanma, ABD’denin borçlanma maliyetleri artışında yavaş bir döngüye gireceği işaretleri ile hız kazandı.