Advertisement

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s Fransa’nın kredi notunu indirme karar aldı. Kuruluş, yavaşlayan ekonomik genişleme ve politik kısıtlamaların, ülkenin borç yükünü azaltma kabiliyetini zayıflatacağını belirtti. 

Ülkenin kredi notu bir seviye düşürülerek Aa2’ye indirildi. Söz konusu kredi notu, üçüncü en yüksek yatırım yapılabilir seviye olarak biliniyor. Ülkenin görünümü negatiften durağana güncellendi.

Moody’s konu ile ilgili, “Düşük büyüme ve reformlara yönelik kurumsal ve politik güçlükler, hükümet borcunda önümüzdeki 10 yıllık dönemde maddi bir düşüş görme ihtimalini azaltıyor” değerlendirmesi yaptı. 

Cumhurbaşkanı Francois Hollande, hükümetin bütçe açığını azaltmak amacıyla harcamaları düşürüyor. Maliye Bakanı Michel Sapin 16 Eylül’de açığın azaltılmasına yönelik taahhütlerin yerine getirileceğini ve ülkenin 2015’te yüzde 1 ile 2011’den bu yana en hızlı büyümeyi kaydetme yolunda olduğunu söylemişti. Bütçe açığı, Maliye Bakanı Sapin’e göre 2015’te gayrisafi milli hasılanın yüzde 3.8’ine gerileyecek.