Advertisement

Standard & Poor's (S&P) ve Moody's'in not yükseltmesinin ardından dünyanın en önde gelen üçüncü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Turkcell'in kredi notunu "yatırım yapılabilir" olarak belirledi.

Turkcell açıklamasına göre, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, yeni kredi anlaşmalarına imza atan ve yurt dışında tahvil satışına hazırlanan Turkcell'in kredi notunu birbiri ardına "yatırım yapılabilir" olarak belirledi. S&P'nin 17 Eylül'de yaptığı açıklamanın ardından dün de Moody's ve Fitch Ratings, Turkcell'in notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye çıkardı.

Turkcell, tahvil ihraç kararının ardından yaptığı çalışmalar sonucu iki gün içerisinde üç kuruluştan da "yatırım yapılabilir" notunu aldı.

Sırada tahvil ihracı var

4,5G frekans ihalesine 1,6 milyar euro ile damgasını vuran Turkcell, Ukrayna'daki iştiraki Astelit'in tüm hisselerini satın almasının ardından Fintur'daki iştiraklerin hisselerine de talip olabileceğini duyurdu.

Nisan ayında 3,9 milyar TL'lik temettü dağıtan Turkcell'in hem bu rekor ihale için hem de uluslararası alanda planlanan genişleme çalışmaları için kaynağı nereden bulacağı herkesin merakla sorduğu sorulardan biriydi. Ancak bu soruya yanıt çok da gecikmedi. Turkcell bir yandan uluslararası bankalarla kredi anlaşmalarına imza attığını duyururken bir yandan da yine yurt dışında tahvil ihracına hazırlandığını açıkladı.

Turkcell'in BNP Paribas, Citibank, HSBC, ING ve Intesa Sanpaolo bankalarıyla 500 milyon dolar ve 445 milyon euro tutarında 30 Haziran 2016 tarihine kadar kullanım periyodu olan kredi anlaşması imzalamış olması uluslararası piyasalardaki bu güvenin ilk göstergelerinden birisi oldu. Söz konusu teminatsız kredi 2 yıl geri ödemesiz, 5 yıl vadeli, 6 ayda bir ana para geri ödemeli olup yıllık faiz oranı 3 aylık Libor/Euribor + yüzde 2.

Kredi derecelendirme kuruluşları, kredi notundaki artışın gerekçesi olarak Turkcell'in pazardaki güçlü konumu, iyileşen kurumsal yönetişimi, güçlü finansal durumu ve likidite pozisyonunu gösterdi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarında dikkati çeken en önemli noktalardan birisi de artık etkin işleyen ve karar alabilen bir yönetim kurulu yapısı olduğunun altının çizilmesi oldu. Turkcell'in 5 yıllık aradan sonra temettü dağıtabilen ve birbiri ardına yatırım kararlarını açıklayabilen bir şirket haline gelmesi, not güncellemesinin en önemli nedenleri arasında sayılıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) yurt dışına azami 1 milyar dolar veya eş değeri yabancı para tutarına kadar tahvil, finansman bonosu veya benzeri türden borçlanma aracının halka arzı için onay alan Turkcell, tahvil niteliğinde borçlanma aracı ihraç etmeyi planlıyor.

AA