Advertisement

Fed’in Perşembe günkü politika topalntısında faiz oranlarının yükseltilmesi yönünde oy kullanan Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, sıkılaştırmada başarısız olunmasının ABD için olumsuz sonuç risklerini artırdığını söyledi

Lacker, Cumartesi günü bankanın web sitesinden yaptığı açıklamada, “Mevcut ekonomik koşullar ve orta vadeli görünüm dikkate alındığında faiz oranı hedefimizi yükseltmeye ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

Çeyrek baz puanlık artırımından yana olan Lacker, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri arasında son toplantıda faizleri sıfıra yakın seviyede tutmaya karşı oy kullanan tek isim oldu. Fed Başkanı Janet Yellen, Perşembe günkü basın toplantısında, “Politika yapıcıların Çin ve diğer gelişen ekonomilerdeki yavaşlamanın ABD’nin büyüme ve enflasyonuna etkilerini değerlendirmek için zamana ihtiyaçları var” demişti.

Lacker, “Faiz artırımının ertelenmesi, geçmişte bize olumlu dönen bir tutum modelinden ayrıldığımız anlamına gelebilir. Tarihsel kayıtlar böyle sapmaların riskli olduğuna ve negatif sonuçlar doğurabileceğine işaret ediyor” değerlendirmesi yaptı.

Lacker, “ABD’de ekonomik koşullar geçtiğimiz 6 yılda kayda değer bir şekilde iyileşti. Bu ilerlemenin farkına varmanın ve buna göre faizleri düzeltmenin zamanı geldi” yorumunu yaptı.

Lacker, bu yıl ilk kez muhalif bir duruş sergiledi. Ancak Lacker geçmişte pek çok kez para politikasının sıkılaştırılması yönünde çoğunluğa karşı oy kullandı. İlk kez 2006’da oy kullanan Lacker, aynı yıl 4 kez karşı oy kullandı, 2009’da 1 ve 2012’de 8 kez çoğunluğa karşı fikir sundu.