Advertisement

(06:45'te güncellendi)

Yunanistan'da dün yapılan erken genel seçimlerde Alexis Tsipras liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon İttifak (SYRIZA) Partisi seçimin galibi oldu.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre, sandıkların yüzde 99,32'si açıldı. Buna göre SYRIZA, yüzde 35,47 ile mecliste 145 sandalye kazanırken, Yeni Demokrasi Partisi yüzde 28,09 oyla 75 sandalyeye sahip oldu.

Katılım oranının yaklaşık yüzde 55 olduğu seçimlerde, aşırı sağ Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) yüzde 6,99 ile üçüncü parti oldu ve mecliste 18 sandalye kazandı.

PASOK-DİMAR, yüzde 6,28 ile 17 sandalyeye, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5,55 ile 15 sandalye, AB yanlısı merkez sol To Potami yüzde 4,09 ile 11 sandalyeye, Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) yüzde 3,69 ile 10 sandalyeye, Merkez Birliği de yüzde 3,43 ile 9 sandalyeye ulaştı.

SYRIZA'dan ayrılanların kurduğu Laiki Enotita (Halk Birliği) Partisi ise yüzde 2,86 ile yüzde 3'lük seçim barajını aşamadı.

Merkez Birliği Partisi'nin ilk defa meclise girmesi ve 20 Eylül'deki seçimlere Demokratik Sol Parti (DİMAR) ile birleşerek girme kararı alan PASOK'un oylarını artırması dikkati çekti.

To Potami, ANEL ve Yunanistan Komünist Partisi'nin ise bir önceki seçimlere göre oy kaybettiği görüldü.

- Batı Trakya'da üç Türk milletvekili seçildi-

Ülkede erken seçimlerden sonra oluşan yeni parlamentoda Türk Azınlık, 3 milletvekili ile temsil edilecek.

Rodop ilinde SYRIZA adayı Mustafa Mustafa ve To Potami partisinden İlhan Ahmet, İskeçe ilinde de SYRIZA adayı Hüseyin Zeybek milletvekili seçildi.

Mustafa Mustafa ve Hüseyin Zeybek, 25 Ocak'taki seçimlerde de aynı parti listelerinde milletvekili seçilmişlerdi. İlhan Ahmet, 2004'te Yeni Demokrasi Partisi'nden bir dönem milletvekilliği yapmıştı.

- Koalisyon hükümeti kurulacak-

Yunanistan'da bir partinin tek başına iktidar olabilmesi için parlamentodaki 300 sandalyeden 151'ini kazanması gerekiyor. Bu da partilerin, oyların en az yüzde 40'ını alması gerektiği anlamına geliyor.

Yunanistan'da, hiçbir siyasisi partinin tek başına hükümet kurmak için yeterli oy oranına ulaşamadığı seçimler sonrası SYRIZA lideri Alexis Tsipras, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'tan hükümet kurma yetkisini alarak koalisyon görüşmelerine başlayacak.

Tsipras, seçim sonrası yaptığı zafer konuşmasında kendisine eşlik eden ANEL lideri Panos Kammenos ile koalisyon hükümeti kurma sinyali verdi.

SYRIZA, 25 Ocak'ta yapılan erken genel seçimlerden de birinci parti olarak çıkmış, Avrupa Birliği'nin kemer sıkma önlemlerine karşı çıkan sağcı ANEL Partisi ile koalisyon hükümeti kurmuştu.

Bu arada ANA-MPA devlet haber ajansı Tsipras'ın bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'u ziyaret ederek hükümet kurma talimatı alacağını devamında da Başbakan olarak yemin edeceğini duyurdu.

Ajans, yeni hükümetin Salı günü yemin edeceğini de belirtti.

(06:45'te güncellendi)