Advertisement

Altın, bazı Fed politika yapıcılarının, geçen hafta faizin sabit tutulma kararının fiyatları desteklemesinin ardından, halen 2015 yılında faiz artırımına gidilebileceğini kaydetmemesine bağlı olarak, iki haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden düştü.

Spot altın yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,136 dolara kadar inmesinin ardından, Singapur saati ile 09:07'de 1,138.75 dolara geldi. Metal Cuma günü 1,141.84 dolara kadar çıkarak 2 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü ve son bir ayın ilk haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

Altın bu yıl, ABD ekonomisindeki toparlanma ile birlikte, Fed'in bu yıl faiz artırımına gidebileceği beklentisinin etkisi ile yüzde 3.9 değer kaybetti. Fed geçen hafta, faizi sabit tutmasının gerekçesi olarak uluslararası belirsizlik ve düşük enflasyonu göstermesine karşın, üç Fed yetkilisi -- John Williams, James Bullard and Jeffrey Lacker-- haftasonu ayrı ayrı yaptıkları konuşmalarda, 2015 yılın kalan toplantılarından birinde faiz artırımına gidilmesinin gerekçelerini anlattılar. Yüksek faizlr, yatırımcısına tahviller gibi faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Sydney'de Fat Prophets analisti David Lennox, "Muhtemelen halen 2016 yılının faiz artırımı yılı olacağını düşünüyoruz," dedi ve "Ancak halen öncelikle Ekim ayını atlatmalıyız. Ekim'de fai artırımını gözardı edemezsiniz, ancak önce aylık verileri görelim" şeklinde konuştu.

Traderlar, federal fonlar vadeli kontratlarındaki fiyatlamanın gösterdiği üzere, Fed'in faiz artırımını 2016 yılına erteleyeceğini düşünüyor. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 27-28 Ekim ve 15-16 Aralık tarihlerinde toplanacak. Yatırımcılar Fed Başkanı Janet Yellen'ın 24 Eylül'de Amherst, Massachusetts'te yapacağı konuşmayı izleyecek.

Gümüş son dört günde ilk kez değer kaybederken, palladyum değer kazandı.