Advertisement

Hong Kong’da işlem gören Çin hisseleri, ekonomik yavaşlamanın derinleşmesi ile birlikte hükümetin hisse senedi piyasasını desteklemek için yaptığı müdahalelerin başarısız olacağı endişesi ile 1 ayın zirve seviyesinden geriliyor.

Hang Seng China Enterprises Endeksi 4 günden bu yana ilk kez düşüş gösterdi. Endeks yüzde 2 gerileyerek Hong Kong saati ile 13.07’de 9,833.05 puan oldu. Anhui Conch Cement Co. ve Huatai Securities Co. en az yüzde 3.6 değer kaybetti. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 yükseldi. Endekste işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 45 altında seyrediyor.

Hang Seng China Endeksi Mayıs ayındaki 2015 zirvesinden yüzde 34 geriledi. Endeksteki düşüşte dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin görünümü ile ilgili endişelere etkili oldu. Çin’in Kasım ayından bu yana yaptığı 5 faiz indirimi ve harcamaları artırma planları, kapasite aşımı ve üretici fiyatlarındaki deflasyon ile birlikte henüz büyümeyi canlandırmış değil. Çin’in öncü imalat sanayi göstergesinin Çarşamba günü daralma göstermesi bekleniyor.