Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF), para politikasının varlık balonlarının yok edilmesindeki etkisinin sınırlı olduğunu savundu. Kuruluş, finansal istikrarsızlıklarla mücadelede makro ihtiyati politikaların kullanılması gerektiğini bildirdi.

Regülasyonların dengesizlikleri, para politikasından daha iyi hedefleyebileceğinin belirtildiği IMF raporunda, "Makroeonomideki önemli miktara ulaşan atıl kapasite dikkate alındığında, faiz oranlarının finansal risklere etkisi zayıf. Faiz oranlarının bu amaçla kullanılmasının maliyeti faydasından daha büyük görünüyor. Politika yapıcılar düzenleme ve denetim içeren iyi hedeflenmiş ihtiyatlı politikalar uygulamalılar" ifadelerine yer verildi.

IMF'nin raporu Fed'in sıfıra yakın faiz politikasını sürdürme kararı almasının ardından geldi. Merkez bankalarının yıllardır sürdürdüğü gevsek para politikasının finansal piyasalarda dengesizlikler yarattığından endişe ediliyor. İsveç, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerde emlak sektörünün geldiği durumun bu duruma örnek olduğu belirtiliyor.

IMF son dönemde üst üste Fed'e faiz artışını en azından 2016'ya kadar ertelemesi çağrısı yapmıştı. Kuruluş, faiz artışının ertelenmesine ABD ekonomisinin henüz hazır olmaması ve küresel yansımalarının yıkıcı olması riskini gerekçe göstermişti.