Advertisement

Küresel ekonomideki durum Fed Başkanı Janet Yellen’i beklemede kalmaya zorladı ancak aynı durum Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’yi harekete geçirebilir.

Fed Başkanının, dünya büyümesinin zayıflayacağı endişeleri ile faiz artırımından kaçınmasının ardından Draghi Euro Bölgesi için ek teşvik ihtiyacı olduğu sinyali verebilir. Draghi ve AMB Yönetim Kurulu üyeleri bu hafta kamuya açık konuşmalar yapacak. Öte yandan açıklanacak verilerin bu karamsarlığı artırıp artmadığı değerlendirilecek.

ABD gibi Euro Bölgesi de inatçı bir şekilde düşük seyreden enflasyon ile mücadele ediyor. Ancak Yellen’in aksine Draghi fiyatların yükselmesinde yurtiçi talebe güvenemiyor. Ekonomistler, Fed’in faizi artırımını ertelemesinin euroyu güçlendirmesi veya gelişen piyasalardaki zayıflığın etkisiyle AMB’nin 1.1 trilyon euroluk (1.3 trilyon dolar) tahvil alım programını genişleteceği iddiasında bulunuyor.

Amsterdam’daki ABN Amro Bank NV makro araştırma müdürü Nick Kounis, “Merkez bankaları küresel büyümenin 2016 yılında daha güçlü olacağını varsayıyordu ancak bu ihtimal artık düşük görünüyor. Fed faizleri artırırsa bu durum AMB’ye nefes alma alanı sağlar. Şu an baskı tekrar üzerlerinde” dedi.

Euro ticaret ağırlıklı bazda Temmuz ortasından bu yana yaklaşık yüzde 4 değerlendi, dolar karşısında aynı dönemde yüzde 4’ten fazla yükseldi. Avrupa tahvilleri, Fed’in 17 Eylül’deki kararının ardından artış kaydetti.