Advertisement

Bloomberg stratejisti Mark Cudmore, son ekonomik gelişmelerin Türk Lirası'nın uzun dönemli aşağı trendinin yakında tersine dönebileceğini gösterdiğini, ancak yaklaşan seçimlerin görünümü bir miktar bozduğunu kaydetti.

Cudmore, önceki hafta sürpriz bir şekilde güçlü gelen GSYİH berisi ve Fed'in geçen haftaki güvercin tutumunun TL'deki sıçrama için katalizör olabileceğini ve  Eylül'deki toplantıdaki güvercin tavrı sonrası ortaya çıkan düşük ABD faizlerinin, Türkiye'nin cari işlemler açığına ilişkin yatırımcı endişesini azaltabileceğini kaydetti.

Türkiye'nin GSYİH'sı yılın ikinci çeyreğinde, yüzde 2.9 artması beklenirken yüzde 3.8 genişledi.

Cudmore, diğer bir desteğin ise 18 Eylül'de Fitch'in, güçlü kamu bilançosunu ve mali sisiplini işaret ederek, Türkiye'nin "durağan" olan nt görünümünü teyit etmesinden geldiğini kaydetti ve Türk Lirası'nın değer kaybının boyutu dikkate alındığında, reel faizlerin uluslararsı yatırımcıyı çekmeye başlaması gerektiğini ifade etti.

Cudmore, analizinde, Türk Lirası ticaret ağırlıklı endeksinin Ocak ayından bu yana yüzde 20'nin üzerinde düştüğünü ve bunun hem büyüme hem de cari işlemler dengesi üzerindeki olumlu etkisinin 4. çeyrekteki verilerde görüleceğini kaydetti ve teknik olarak, Dolar/TL 'nin orta vadede zirve yaptığının işaretlerinin geldiğini ve geçen hafta 3.0695'deki rekor zirvesnin ardından aşağı kilit dönüş haftasının oluştuğunu belirtti.

Bloomberg Stratejisti Cudmore, Türkiye'nin temel ekonomik açıdan göstergelerinin olumlu göründüğünü, ancak 1 Kasım seçimlerinin görünümü bulanıklaştırdığını ve yatırımcıların beklemede kalmasına neden olduğuna dikkat çekti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Eylül 2015 Pazartesi, 16:36 Misafir türk lirası seçimde olsa üç aşağı beş yukarı yerinde sayan bir para birimi... tl'nin küresel itibarı yerlerde sürünüyor, hangi yatırımcı tl'yi elimde tutayimde yatırım yapıyım diyor allah aşkına..