Advertisement

Volkswagen hisseleri geriledi. Yunanistan’da Syriza seçimi tekrar kazandı. Fed yetkilileri hala 2015’te harekete geçileceği sinyali veriyor. İşte bugün piyasalara yön veren 5 olay

Volkswagen değer kaybetti

Volkswagen AG’nin hisseleri, ABD hava kirliliği testlerinde yıllardır hile yaptığını kabul etmesinin ardından bu sabah yüzde 20’den fazla geriledi. Şirket, ihlallere bağlı olarak 18 milyar dolar kadar bir ceza ödeyebilir.

Yunanistan tekrar Syriza’yı seçti

Alexis Tsipras’ın partisi Syriza, Pazar günü yapılan seçimde yüzde 35.5 oy alarak, yüzde 28.8 oy alan Yeni Demokrasi Partisi’ni geride bıraktı. Yeni hükümet, son kurtarma programında belirtildiği gibi reformları uygulamak durumda.

Fed yetkilileri hala “2015” diyor

San Francisco Fed Başkanı John Williams, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, politika belirleyici Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Perşembe günü faizi değiştirmeme yönünde aldığı karardan sadece birkaç gün sonra, Cumartesi günü, ayrı ayrı görüşlerini dile getirdiler.

Williams, Armonk, New York'taki konuşması sırasında yaptığı konuşmada, "Zor bir karar olduğunu düşünüyordum, kısmen bize gelen kafa karıştırıcı sinyalleri yansıtıyordu," dedi ve  "Bir sonraki uygun adımının faizi kademeli olarak yükseltmek olduğunu ve artışın büyük ihtimalle bu yıl yapılacağını düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi. Bullard, "FOMC'un hedefleri özünde tutturuldu, ancak Komite'nin politika belirleyicileri acil moduna sıkışmış kalmaya devam ediyor" dedi. Lacker,  Richmond Fed'in internet sitesinde yayınlanan açıklamasında, "Mevcut ekonomik koşullar ve orta vadeli görünüm dikkate alındığında, faiz hedefimizde bir artışa ihtiyaç var" dedi.

Zurich Insurance Group, RSA teklifini geri çekti

Zurich Insurance Group AG, kendi genel sigorta işletmesindeki bir kayba bağlı olarak RSA Insurance Group Plc için verdiği 5.6 milyar sterlinlik (8.7 milyar dolar) teklifi geri çekti. RSA hisseleri açıklamanın ardından yüzde 20’den fazla değer kaybetti.

Petrolde uzun pozisyonlar arttı

Hedge fonları, petrolde düşüş görüleceği iddiasıyla açtıkları pozisyonları azaltarak petrolde 2 aydan bu yana en iyimser duruma geldi. OPEC petrol fiyatlarının 2020 yılına kadar kademeli olarak artış göstererek varil başına 80 dolara gelmesini bekliyor. Ekim vadeli Batı Teksas türü ham petrol kontratı Nymex elektronik işlemlerde 64 sent yükselerek Londra saati ile 10.50’de varil başına 45.32 dolardan işlem gördü.