Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, son piyasa volatilitesinin ABD ekonomisinin ve enflasyonunun görünümüne yönelik riskleri artırsa bile, Fed'in bu yıl faizi artıracağını düşündüğünü kaydetti.

Lockhart, Atlanta'da Pazartesi günü yaptığı konuşmada, geçen hafta faizin sabit tutulması yönünde oy kullandığını işaret ederek, "Kararının yükünün büyük bölümünü, son ve mevcut piyasa volatilitesi civarındaki temkinli risk yönetimine bağlıyorum," dedi ve "Durum sakinleştikçe, daha normal bir faiz ortamına doğru giden yolda ilk politika hareketi için hazır olacağım. Çok kullanılan söylem olan 'bu yıl daha sonra'nın halen işlevsel olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Üç bölgesel Fed başkanı --San Francisco Fed Başkanı John Williams, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker--, haftasonu yaptıkları açıklamalarda, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) faizi sıfır düzeyinde bırakma yönünde karar almasından birkaç gün sonra, merkez bankasının yılsonundan önce faiz artırabileceğini düşündüklerini söylediler.  

Fed Başkanı Janet Yellen, Perşembe günü karar hakkında konuşmak için düzenlediği basın toplantısında, ABD ekonomisi ve enflasyon görünümüne ilişkin artan şüpheler olarak, finans piyasası kargaşası ve Çin ekonomisindeki yavaşlamayı işaret etti. Yellen 24 Eylül'de Amherst, Massachusetts'te konuşma yapacak ve bu konuşmayı Fed'in politika görüşü açıklamak konusuna bir fırsat olarak kullanacak.

Lockhart, Buckhead Rotary Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Fed'in "işgücü piyasasında daha da iyileşme" şeklindeki arzu edilen gereksinime ulaştığını, ancak son volatilitenin enflasyonun yüzde 2 olan Fed hedefine geri döneceğine ilişkin arzu edilen "makul güvene" yönelik kuşkuları ortaya çıkardığını söyledi.BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Eylül 2015 Çarşamba, 20:18 Misafir çok düşük enflasyon nedeniyle faizi bu sene yükseltmeyeceklerini bildiği halde yine de faiz bu sene yükseltileceğini belirterek yalan konuşuyor. bu yalanlarla sanki birilerini kayırıyor. yazıklar olsun böyle ekonomistlere !
22 Eylül 2015 Salı, 09:31 Misafir şuna bak ya, adamlar %0,??? faiz artıracaklar dünya üzerinde şimdiye kadar yaptığı etkiye bakın. gelişmekte olan ülke paralarının değer kaybı %20 leri geçti. sanırsınız ki faizler amam aman artacak.
21 Eylül 2015 Pazartesi, 21:27 Misafir Adamlar tüm dünyayla dalga geçiyor resmen...