Advertisement

(10:50'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, piyasaların Fed'den gelen karışık sinyalleri hazmetmeye çalışması ile birlikte satış ağırlıklı seyrederken, ABD endeks vadeli kontratları düştü ve tahviller hafifçe değer kazandı. Emtia grubuu aşağı yönde hareket etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi'nde, yükselen bir hisse karşılığı ikiden fazla hisse değer kaybederken, euro zayıfladı ve Almanya tahvilleri, yen ile birlikte yükseldi. ABD varlıkları, Fed'in faizi değiştirmemesinin nedeni olarak küresel piyasa kargaşası ve Çin'deki yavaşlamayı işaret ederek tedirginlik yaratmasından sadece birkaç gün sonra, dördüncü Fed yetkilisinin de 2015 yılında faiz artırımına gidilebileceğini işaret etmesinden destek alması sonrası karışık seyretti.

Singapur'da IG Asia Pte stratejisti Bernard Aw, "Fed'in politika hareketi ya da hareketsizliği piyasada oldukça fazla karışıklık yaratıyor," dedi ve "Fed piyasayı yatıştırmaya uğraşıyor, ancak tam tersi bir etki ortaya çıkıyor. Piyasalar fazla ikna olmuş değil" şeklinde görüş bildirdi.

Atlanta Fed başkanı Dennis Lockhart, küresel piyasalardaki kargaşanın geçici olduğunu öne sürerek, Fed'in bu yıl sıkılaştırmaya gideceğine ilişkin güvenlerinin sürdüğünü kaydeden  San Francisco, St Louis ve Richmond Fed başkanlarına katıldı. Yatırımcılar şimdi 2015 yılında faiz artırımına gidilme olasılığını yüzde 50'nin hafif altında görüyor ve borçlanma maliyetlerinin bu yıl artırılıp artırılmayacağı ve ne zaman artırılacağı konusunda fikir sahibi olabilmek için Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu hafta vereceği dersi hevesle bekliyor.

Fed fonları faizi vadeli işlemlerinin gösterdiği üzere, Ekim ayındaki gelecek toplantııda faiz artırımına gidilme ihtimali yüzde 20 olarak görülürken, bu yılın son toplantısı olan Aralık'ta artış ihtimali ise yüzde 48.8 olarak öngörülüyor. Bu oran bir hafta önce yüzde 58.7 seviyesindeydi. Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları, Fed'in hareketsiz kalmasının Başkan Mario Draghi ve çalışma arkadaşlarını varlık alımlarını artırmaya yönelteceği spekülasyonunun arttığı bir ortamda, bu hafta konuşma yapacaklar.

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 08:14'te yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu ve endeksteki 19 alt gruptan 12'si düştü. S&P 500 endeks vadelileri, gösterge endeksin dün yüzde 0.5 yükselmesinin ardından yüzde 0.4 düştü.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Pazartesi günü 7 baz puan yükselerek yüzde 2.20'ye çıktıktan sonra iki baz puan düştü.

(10:50'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Eylül 2015 Salı, 12:31 Misafir talcid içsin.hazımsızlığa iyi geliyor.