Advertisement

ABD hisse senetleri dün, iki günlük satışların ardından, Fed yetkililerinden gelen umut verici açıklamalar ortamında, yatırımcıların iç büyümeye yönelik iyimser beklentiye girmeleri sonucu değer kazandı.

Microsoft Corp. ve Apple Inc. en az yüzde 1.4 değer kazandı ve teknoloji hisselerindeki yükselişlere öncülük etti.  E*Trade Financial Corp. ve Allstate Corp., finans hisselerindeki yükselişlerele birlikte, yüzde 1.7'nin üzerinde değer kazandı. Enerji hisseleri, petrol fiyatlarındaki sıçramanın desteği ile yükseldi. Merck & Co. yüzde 2.2 kaybetti ve Nasdaq Biyoteknoloji Endeksi, Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'ın reçeteli ilaçların yüksek maliyetiyle mücadele için bir plan açıklayacağı yolunda bir twit atmasının ardından yüzde 4.4 geriledi.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, yüzde 1.1'e kadar çıkardığı kazancının bir kısmını geri verdi ve yüzde 0.56 yükselerek 1,966.97 puandan kapandı.Endeks Perşembe ve Cuma günleri toplam yüzde 1.9 düştü. Dow Jones Endeksi 125.61 puan ya da yüzde 0.8 yükselerek günü 16,510.19 puandan tamamladı. Nasdaq Bileşik Endeksi, yüzde 1.1 kadr yükseldikten sonra, biyoteknoloji hisselerine gelen güçlü satışların ardından fazla değişmedi. ABD Borsalarında dün yaklaşık 6.5 milyar hisse el değiştirdi ve bu üç ayın ortalamasının yüzde 9.7 altındaydı.

 Philadelphia Trust Co. şef yatırım yetkilisi Richard Sichel, "Geçen haftaki satış dalgasının ardından ortaya çıkıp şeffaf olmaya çalışan çok sayıda Fed yetkilsi var," dedi ve "Öte yandan, tüm bu söylenenleri anlamaya çalışan çok sayıda parlak insan var. Piyasada halen oldukça yüksek düzeyde asabiyet var var.