Advertisement

(22.33'te güncellendi)

Piyasalar Amerikan merkez Bankası Fed'in faizleri artırmamasının şaşkınlığını yaşarken Döviz piyasasındaki volatilite ise genişlemeye hazırlanıyor. Söz konusu volatilite hali hazırda 4 yılın yükseğinde seyrediyor.

Merkez Bankası akılları soru işaretleri ile başbaşa bırakırken Morgan Stanley'e göreyse ekonomik verilere ve uluslararası gelişmelere odaklanılmış olması herbir verini daha fazla volatiliteye işaret edeceği anlamına geliyor.

Fed Başkanı Janet Yellen, Eylül ayı toplantısının ardından yaptığı açıklamada Çin'in büyümesindeki soğumaya işaret etmişti. Fed, 2006'dan bu yana ilk faiz artırımına hazırlanırken Avrupa ve Japonya Merkez Bankalarının politika yapıcıları ise parasal genişlemeyi artırmayı planlıyor.

Prudential Financial Inc'in sabit varlık birimi olan Newark'ın kıdemli yatırım yetkilisi Greg Peters konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Onlar (Fed'in politika yapıcıları) piyasalara belirsizlik enjekte ettikçe volatilite de devam ediyor. Artırım üzerinden durağan tehdit şöyle - böyle dataya göre artırımdan çok daha kötü. Lütfen dürüst olalım. Uluslararası olaylar ve piyasalardaki aksamalar zaten dışarıda bir yerde hep duruyor olacak." yorumunda bulundu.

Fed'in faiz artırım kriterleri ile ilgili daha fazla şeffaflık için çaba harcaması piyasaları her bir ekonomik veri ile ilgili daha fazla atakta olmaya zorluyor. Üstelik Fed'in dikkate aldığı parametreler artarken ABD'den gelen verilerin ise biribiri ile çeliştiği bir ortamda...

Fed'in politika yapıcıları geçtiğimiz Eylül toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek sabit bıraktı. Karar, Richmond Fed Başkanı Lacker'ın oyu hariç nerdeyse oybirliği ile alındı. Bununla birlikte 4 Fed Başkanı Lacker, Bullard, Williams ve Lockhart toplantının ardından gelen süreçte yaptıkları açıklamalarda faiz artırımının 2015 yılı içinde gelmesini beklediklerini kaydettiler.

Karara gerekçe olarak işaret edilen noktalardan biri de enflasyon görünümüydi. Enflasyon Ağustos ayında beklentiler doğrultsunda yüzde 0,1 geriledi. Politika yapıcılar tarafından yüzde 2'lik çekirdek enflasyon hedefinin ise ancak 2018 yılında yakalanabilineceği vurgulandı. Bununla birlikte işsizlik oranı ise Ağustos ayında yüzde 5.1'e geriledi ki söz konusu oran Fed'in tam istihdam diye işaret ettiği bölgeyi tanımlıyor.

- Yeni Dönem

JPMorgan Chase & Co.’nun küresel para birimi volatilite göstergesi 7 Eylül tarihinde yüzde 11.3’e yükseldi. Söz konusu oran Şubat ayından bu yana en yüksek seviye. Fed’in 17 Eylül’de açıkladığı faiz kararının 10 gün öncesinde traderlar Federal Rezerv’in faizleri artırıp artırmayacağı konusunda kafa yoruyorlardı. Endeks, bu yıl 2011’den bu yana en yüksek ortalamasını gördü. Üstelik Fed’in politikasını değiştirmekten kaçınmış olmasına rağmen... Gösterge, New York’ta yerel saatle 15.05’te yüzde 10.9’du

 Morgan Stanley’nin 17 Eylül tarihli raporuna göre traderlar para birimi volatilitesinde “yeni bir dönem”e giriyorlar.