Advertisement

(16:00'de güncellendi)

Avrupa'daki iyimserlik, kötü gelen Çin verisinin yarattığı olumsuz havaya ağır bastı ve bunun sonucu, hisse senetleri ve emtia grubu değer kazanırken, ABD endeks vadeli kontratları, Asya seansındaki düşüşünün ardından toparlandı.

Petrol, ABD'de stokların düşeceğine yönelik tahminlere bağlı olarak emtia grubundaki yükselişlere öncülük etti ve enerji üreticilerinin hisse senteleri Avrupa hisseleri arasında en falza yükselen grup oldu. Euro Bölgesi imalat sanayi ve hizmet sektörü göstergeleri Eylül ayında gerilerken, bugün açıklanan veriye göre, üçüncü çeyrek ortalaması dört yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Otomobil üreticileri, 2011'den bu yana en büyük günlük düşüşünü gösterdikten sonra yukarı yönde hareket etti.

Londra'da Baring Asset Management'tan James Buckley, "Avrupa verileri makuldu," dedi ve "Yatırımcılar bazı iç Avrupa hisse senetlerine ilgi gösteriyor ve bu trendin devam etmesini bekliyorum. Oldukça sert bir satış dalgası vardı ve bir ya da iki gün yükseliş görebiliriz" şeklinde konuştu.

Avrupa'da hisse senetleri, madencilik hisselerini kapsayan endeksin 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indiği ve oto üreticilerinin 2011'den bu yana en hızlı en hızlı kaybı yaşadığı Salı günü yaklaşık bir ayın en sert düşüşünü yaşadıktan sonra kazançlarını artırıyor. Tüm dünyada hisse senetleri, Çin'in büyümesinin yavaşlaması ve bunun sonucu metal ve ham petrol fiyatlarının düşmesi ile birlikte, son dört yılın en köyü çeyrek dönem performansını göstermeye hwzırlanıyor. Bu durum ayrıca enflasyon görünümünü de olumsuz etkiledi ve ülke tahvillerinin cazibesini artırdı.

Hong Kong'da işlem gören Çin hisse senetleri, Çin'in iamalat sanayi göstergesinin 2009'dan bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından son üç haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Gelişen piyasa para birimleri, Endonezya rupisinin 17 yılın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte değer kaybetti.

Piyasalar

Stoxx Europe 600 Endeksi, New York saati ile 08:30'da yüzde 0.9 yukarıda seyrediyordu ve düşen bir hisse karşılığı dörtten fazla hisse değer kazandı.

Volkswagen AG, Salı günü 2011'den bu yana en düşük seviyesinde kapanmasınına rdından bugün yüzde 5.9 değer kazandı. Şirketin piyasa değeri, emisyon testlerinde usulsüzlük skandalı ile birlikte iki günde yüzde 30'dan fala eridi.

Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) E-mini kontratları, dün gösterge endeksin yüzde 1.2 düşmesinin ardından yüzde 0.2 yükseldi.

Bloomberg Emtia Endeksi, Ağustos 1999'dan bu yana en düşük seviyeye indiği 26 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesi yakınında seyrettikten sonra yüzde 0.7 yükseldi.

Frankfurt'ya Commerzbank AG emtia araştırma müdürü Eugen Weinberg, "Olumsuz haberlerin büyük bölümü fiyatlara yansıdı," dedi ve "Son satış dalgasının ardından teknik bir sıçrama var" şeklinde konuştu.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), ABD'de ham petrol stoklarının düşeceği beklentisi ve Total'in üretimi düşüreceği haberinn etkisi ile yüzde 0.7 tırmanrak varil başına 46.70 doalra ulaştı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Hang Seng China Enterprises Endeksi'nin yüzde 2.7 ile 1 Eylül'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirmesi ile birlikte uüzde 1.5 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 2.2 düştü ve üç günlük kazancına ara verdi.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan artarak yüzde 2.15 'e çıktı. ABD'de bugün 35 milyar dolar tutarında beş yıl vadeli ve 13 milyar dolarlık değişken faizli tahvil ihaleleri yapılacak.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ABD para biriminin önemli paraların çoğu karşısında değer kazanmasına bağlı olarak altı haftanın en yükseğine tırmandı.

Yen dolar karşısında fala değişmeyerek 120.20 seviyelerinde kalırken, euro dolar karşısında 1.1139 seviyesi yakınındaydı.

(16:00'de güncellendi)BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Eylül 2015 Çarşamba, 17:09 Misafir avrupa merkez bankasıda fed gibi parasal genişlemeye gitti ama 1 trilyon euro'yu piyasalarına sürdü.. ab versus fed versus çin .. bizim bist'i vazgeçtim. bu üçgende küresel dengeler kurulmaya çalışıyor.. ilerde ne olur bilinmez kur savaşları muhtemel gibi gözüküyor..