Advertisement

Avrupa hisse sentleri, Çin'in ekonomik büyümeine ilişkin endişelerin derinleşmesi ve otomobil üreticilerindeki düşüşlerin sürmesi ile birlikte, son bir ayın en güçlü kaybını daha da derinleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Çin'de imalat sanayi göstergesinin altı yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine inmesinin ardından, Londra saati ile 08:18'de yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Endeks, Fransa'da imalat sanayi göstergesinin beklenenden daha fazla yükselmesinin ardından kısa bir süreliğine yüzde 0.4 kadar yükseldi. Euro Bölgesi verileri TSİ 11:00'de açıklanacak.

Hisse senetleri için kötü haberler birikiyor. Avrupa'nın gösterge endeksi dün yüzde 3.1 ile, 2008'den bu yana en sert satış dalgasnın yaşandığı 24 Ağustos'tan bu yana en güçlü düşüşünü gerçekleştirdi. Volkswagen AG'nin ABD'de kirlilik kontrollerinde usulsüzlük yaptığını itiraf etmesinin ardından otomobil üreticilerinin hisselerine gelen satışlar, bölge hisse senetlerini olumsuz etkiledi. Oto oüreticilerini kapsayan endeks dört yılın en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra yüzde 4.1 daha geriledi.

PSA Peugeot Citroen ve Volkswagen yüzde 6.5'ten fazla düştü.