Advertisement

Dolar önemli para birimleri karşısında, Fed Başkanı Janet Yellen'ın bugün yapacağı ve bu yıl faiz artırımı taraftarı olupp olmadığının ortaya çıkabileceği konuşma öncesi, 6.5 haftanın en yüksek seviyesi yakınında kaldı.

Bloonberg Dolar Spot Endeksi, aralarında Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart'ın da olduğu bazı Fed yetkililerinin bu yıll para politikasının sıkılaştırılabileceğine ilişkin açıklamalarının desteği ile, son üç günde yüzde 1.3 yükseldi. Japonya para birimi yen, traderların üç günlük tatilin ardından yeniden piyasaya dönmeleri ile birlikte, Tokyo'da hisse sentlerindeki düşüşün ardından güvenli liman alımlarının artması ile değer kazandı.

Tokyo'da Shinkin Asset Management Co. kıdemli fon yöneticisi Jun Kato, "Dolar dirençli ve piyasadaki riskten kaçınma tutumuna ve Tokyo'da hisse senetlerindeki düşüşe rağmen yenin kazancı sınırlı," dedi ve "Yatırımcılar artan bir şekilde bekle-gör vaziyeti alıyor ve ne yapacaklarını bilmiyor. Bugünkü dolar-yen hareketleri, riskten kaçınma ortamında, bu kararsızlığın bir sembolü" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, dün New York'ta dört günlük kazancını sonuçlandırarak geldiği 1,217.00 seviyesinden, bugün Londra saati ile 06:45'te 1,215.62 seviyesine indi. Endeks Çarşamba günü 1,217.89 ile 7 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

ABD para birimi euro karşısında, 1.1186 seviyesinden 1.1193 seviyesine geldi. Yen dolar karşısında yüzde 0.3 yükselerek 119.98 ve euro karşısında yüzde 0.3 güçlenerek 134.29 seviyesine çıktı.