Advertisement

Almanya'da iş dünyası güveni Eylül ayında, şirketlerin Avrupa'nın en büyük ekonomisinde artan iç talepten yararlanması ve gelişen piyasalardaki yavaşlamayı pek fazla dikkate almamaları ile birlikte, beklenmedik bir şekilde yükseldi.

Ifo enstitüsünün açıkladığı iş dünyası güven endeksi, Eylül ayında, Ağustos ayındaki seviyesi olan 108.4 seviyesinden 108.5 seviyesine yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 107.9 seviyesine düşmesi bekleniyordu. Anketin bu haftayı da kapsamasına karşın, verilen yanıtların tümü Volkswagen AG'nin emisyon ölçümleri skandalının Alman iş dünyasını sarsmasından önce geldi.

Almanya ekonomisi 2011 yılından bu yana en güçlü genişlemesini gösteriyor ve ülke merkez bankası Bundesbank iç talebin artan gelirlerden ve enerji fiyatlarındaki düşüşten faydalanacağını tahmin ediyor. İhracat görünümü ise, Çin gibi gelişen piyasaların zayıflayan büyüme sorunu ile karşı karşıya kalmalarından dolayı belirsiz.

Frankfurt'ta Dekabank AG ekonomisti Andreas Scheuerle, "Aşırı güçlü iç talep, yicaret ve hizmetler gibi ekonominin içeri odaklı kısımlarının güçlenmesine neden oluyor," dedi ve "İç talep o kadar güçlü ki, imalat sanayindeki yavaşlamanın etkisini dengeliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer Ifo göstergelerinden beklentiler endeksi Eylül ayında 102.2'den 103.3'e yükselirken, cari koşullar endeksi 114.8'den 114 seviyesine indi.