Advertisement

Petrol New York'ta, ABD stoklarındaki düşüşün, rafineri bakımlarının talebi düşürdüğüne ilişkin endişeleri dengelemesinin ardından, son üç günün en büyük düşüşünden toparlandı.

Batı Teksas petrolü (WTI), Çarşamba günkü yüzde 4.1'lik düşüşüna rdından yüzde 1.5 kadar yükseldi. ABD'de petrols tokları, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanından daha fazla düştü. Rafineri kapasite kullanımı ise 2.2 yüzde puanı düşerken, günlük ham petrol üretimi 19,000 varil ratarak 9.14 milyon varile çıktı.

Perşembe günkü toparlanmaya karşın, petrol fiyatları halen, arz fazlasının süreceği beklentileri ile birlikte, Haziran ayında gördüğü kapanış bazında bu yılın en yüksek seviyesinden yüzde 25 daha aşağıda. ABD'de petrol sotkları 18 Eylül haftasında üst üste ikinci haftada da düşüş gösterirken, halen 5 yılın mevsimsel ortalamasının yaklaşık 100 milyon varil üzerinde.

Londra'da Energy Aspects Ltd. şef petrol analisti  Amrita Sen, "Ham peteol ithalatın düşük kalması ile birlikte geriledi," dedi ve "Stoklardaki gerileme, rafinelerdeki bakıma karşın gerçekleşti. Halen rafinelerin çalışması ile birlikte Ekim ayında stoklarına rtmasını bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Kasım vadeli WTI, Nymex piyasasında 65 sent kadar yükselerek varil başına 45.13 dolara ulaştıktan sonra, Londra saati ile 09:48'de 44.96 dolara geldi. Kontrat dün 1.88 dolar düşerek 44.48 doalra inmişti. Tüm vadeli kontratlarda işlem hacmi son 100 günün ortalamasının yüzde 26 altındaydı. Kontrat bu yıl yüzde 16 değer kaybetti.

Kasım vadeli Brent petrolünün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 41 sent yükselerek 48.16 dolara ulaştı. Kontrat dün 1.33 dolara düşerek 47.75 dolara inmişti. Avrupa gösterge petrolü ABD göstergesine göre 3.21 dolar primli işlem görüyor.