Advertisement

 

(16:20'de güncellendi)

Küresel hisse senetlerini içeren endeks, Fed Başkanı Janet Yellen'ın gelişen piyasalardaki kargaşanın ABD ekonomik büyümesine zarar vermeyeceğinikaydetmesi ile birlikte, Fed'in geçen haftaki politika toplantısından bu yana ilk kez yükseldi.

Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi son bir ayın en hızlı yükselişini yaptı ve ABD endeks vadeli kontratları, BD hisse senetlerinin de yükseleceğini işaret etti. Dolar güç kazanırken, ABD Hazine tahvilleri diğer tahvillerdeki düşüşlere öncülük etti ve altın iki haftayı aşkın sürenin en sert düşüşüne yöneldi.

Kopenhag'da Danske Bank A/S şef analisti Allan von Mehren, "Yellen'dan dün gelen mesaj çok kötü değildi ve halen faiz artırımı göreceğiz," dedi ve "Bu piyasanın duyma ihtiyacı duyduğu şeydi" şeklinde görüş bildirdi.

Yellen, geçen hafta politika yapıcıların para politikasını sabit tutmasının ardından, zayıf enflasyonun ve Çin'deki yavaşlamanın Fed'i bu yıl 2006'dan bu yana ilk kez faiz artırımına gitmekten alı koyacağına ilişkin endişeleri azalttı. Yellen, bu yıl faiz artırımına hazır olduklarını söyledi ve daha yukarı yönlü bir ton takındı, ancak sürpriz olması durumunda faiz artırımının geciktirilebileceğini de kaydetti.

ABD'de bugün açıklanan veri, dünyanın en büyük ekonomisinin ikinci çeyrekte, tüketici harcamaları ve inşaat sektöründeki gelişmelerine tkisi ile, yüzde 3.9 büyüyerek, önce açıklanandan daha hızlı genişledi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 08:31'de yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Avrupa hisseleri sekiz ayın en düşüğünden sıçradı ve oto üreticileri ve madencilik şirketlerinin hisseleri, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin yüzde 3.1 yükselmesine yardımcı oldu.

ABD'de, Aralık ayında vadesi dolacak Standard & Poor’s 500 (S&P 500) E-mini vadeli kontratları, gösterge endeksin üç gün art arda düşmesi ve son bir ayın en uzun düşüş dönemini gerçekleştirmesinin ardından yüzde 1.2 yükseldi.

 

(16:20'de güncellendi)