Advertisement

Dolar, Fed Başkanı Janet Yellen'ın ABD merkez bankasının bu yıl faiz artırımına gitme yolunda olduğunu söylemesinin ardından güçlendi ve dolar göstergesi son iki ayın en büyük haftalık kazancına yöneldi.

ABD doları, Fed politika yapıcılarından gelen yorumların, geçen hafta faizin sabit tutulma kararının ardından, Aralık ayında sıkılaştırmaya gidilebileceği spekülasyonunu güçlendirmesi sonrası, ikisi hariç 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları zayıflarken, Çin hisse senetleri değer kaybetti.

Singapur'da Royal Bank of Scotland Group Plc kıdemli piyasalar stratejisti Mansoor Mohi-uddin, "Yellen, Fed'in halen bu yıl faiz artırımına gitmesini beklediğini güçlü bir şekilde vurgulayarak, açık bir şekilde daha şahin bir tutum aldı," dedi ve "Piyasa, geçen haftaki faiz kararını savunmak için Yellen'ın daha güvercin tonlu bir konuşma yapmasını bekliyordu. Piyasanın dolar için reaksiyonu pozitifti.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Londra saati ile 06:41'de yüzde 0.2 yükselerek 1,214.12 puana çıktı ve haftalık kazancınıı 17 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 1'e genişletti.

Dolar euro karşısında yüzde 0.5 değer kazanrak 1.1169 ve yen karşısında yüzde 0.2 yükselerek 120.32 seviyelerine çıktı. Euro yen karşısında yüzde 0.4 kayıpla 134.37 seviyesine geldi.