Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD, yılın ikinci çeyreğinde, ekonominin küresel yavaşlama ile mücadele edebilmesine yardıcı olabilecek tüketici harcamaları ve inşaat sektöründeki artışların etkisi ile, ilk açıklanandan rakamdan daha hızlı büyüdü.

Gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ikinci çeyrekte, yıllıklandırılmış rakamla yüzde 3.9 büyüdü. Önceki açıklama büyümenin yüzde 3.7 olduğu şeklindeydi. Bloomberg'in anketine katılan 76 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre büyümenin yüzde 3.7'de kalması bekleniyordu.

İstihdamdaki artış, ucuz benzin ve yüksek konut fiyatları muhtemelen, ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan hanehalkı harcamalarının devam etmesine neden olacak. Bu durum, Fed Başkanı Janet Yellen'ın, ABD ekonomisinin denizaşırı piyasalardaki soğuma ve küresel finansal ve emtia piyasalarındaki dalgalanmalarla başa çıkabileceği yolundaki görüşünü güçlendirdi.

Philadelphia'da Janney Montgomery Scott LLC şef sbit getirili menkul kıymtler stratejisti Guy Lebas, veri öncesi yaptığı değerlendirmede, "Tüketici talebi, istihdam ve gelirdeki artışlarla birlikte, sağlıklı bir hızda devam ediyor," dedi ve Genişleme 2015'te sürüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Ekonomistlerin üretilen tüm mal ve hizmetlerin toplam değeri olan GSYİH için büyüme tahminleri yüzde 2.7 ile yüzde 4.1 arasında geldi.

Büyümenin yukarı yönde revize edilmesi, tüketici harcamalarındaki daha büyük çaplı yükseliş ve ticari ve konut inşaatları için işletme yatırımlarındaki artıştan kaynaklandı.

Ekonomi, sert hava koşulları, Batı Sahili limanlarındaki anlaşmazlık ve petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı petrol endüstrisindeki yatırımların azalmasından dolayı ilk çeyrekte yüzde 0.6 gibi düşük bir hızda büyüdükten sonra, geçen çeyrekte bir sıçrama gerçekleştirdi.