Advertisement

Japonya hisseleri, Topix Endeksi’nin 7 hafta içinde 6. kez haftalık düşüş kaydetmesinin ardından geriliyor. Endeksteki şirketlerin yarısından fazlası bir sonraki temettüyü alma hakkı işlem görüyor.

Pazartesi günü temettüsüz satışa giden Hino Motors Ltd., Minebea Co. ve Mitsubishi Corp. en az yüzde 3.2 geriledi. Metal üreticisi Mitsui Mining & Smelting Co., Daiwa Securities Group Inc.’in hisse senedi içim hedef fiyatı düşürmesinin ardından yüzde 3.8 değer kaybetti. Depo ve liman ilişkili hisseler Topix’te bulunan 33 sanayi grubunda yükselişlere öncülük etti. Öte yandan çelik üreticilerinin göstergesi Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyeye yöneldi.

Topix Endeksi yüzde 0.9 gerileyerek Tokyo saati ile 12.37’de 1,440.20 puana indi. Nikkei 225 Stock Average yüzde 1.3 düşüş ile 17,641.27 puan oldu. 1,000’den fazla Topix üyesi Pazartesi günü temettüsüz işlem görüyor. Bloomberg’in derlediği verilere göre bu durum endekste 10.8 puanlık bir düşüşe denk geliyor.

Tokyo’daki Okasan Securities Co. baş hisse senedi stratejisti Shoji Hirakawa, “Yatırımcı temettü almak için satın alım yapıyordu, dolayısıyla bu nedenle güçlü olan hisselerde satışa gidilmiş olabilir” dedi.