Advertisement

Tahvil piyasası, Fed Başkanı Janet Yellen’in enflasyon ile ilgili değerlendirmelerine inanmıyor.

Yellen, Fed’in enflasyonda yüzde 2’lik hedefe kademeli bir yükseliş beklediğini geçtiğimiz hafta yineledi ancak fiyat artışları için uzun ve kısa vadeli piyasa tahminleri 2009’dan bu yana en düşük seviyelere indi. Bu durumun petrol fiyatlarında geçtiğimiz ayın sonundan bu yana yaklaşık yüzde 20’lik bir toparlanma görülmesine rağmen gerçekleşmesi önem taşıyor.  

New York’daki TD Securities küresel faiz oranı strateji müdürü Priya Misra, “Genişlemeci politika içinde çok uzun yıllar geçirdik, piyasanın Fed’e inancını kaybettiğini düşünüyorum. Politikanın enflasyonu gerçekten etkilediğini görmüyorsunuz” dedi.

Yellen’e göre gerileyen enerji fiyatları, enflasyonun düşük kalmasına katkıda bulundu ancak bu trend geçici olacak. Fed Başkanı, yavaşlayan enflasyonda güçlenen doların da etkisinin bulunduğuna değindi. Dolardaki yükselişin ithalat fiyatlarının bastırdığını ifade etti.

Uluslararası merkez bankalarının parasal teşvik uygulaması doları destekleyerek Fed politika yapıcılarının enflasyonu artırma çabalarını karmaşıklaştırıyor.

Philadelphia’daki Brandywine Global Investment Management portfolyo yöneticilerinden Jack McIntyre, “Şu an gerçekleşeni etkilemek için dizayn edilmemiş bir para politikası kullanıyorlar” diye konuştu.

Traderlar, Fed’in Eylül kararının ardından faiz oranlarının 2016 sonuna kadar sadece yüzde 0.71 artacağı iddiasında bulunuyor. Bu da Fed politika yapıcılarının tahmin medyanının yarısına denk geliyor. Beklentiler arasındaki fark Yellen’in göreve geldiği 2014 başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.