Advertisement

Petrol, Çinli sanayi şirketlerinin karlarında görülen düşüşün dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde talebin zayıfladığı sinyali vermesi ile varil başına 45 dolara yakın seviyede yükselişi sonlandırdı.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) vadelileri, geçtiğimiz hafta yüzde 2.3 yükselmesinin ardından yüzde 1.2 kadar geriledi. Çin’in sanayi karları geçtiğimiz ay yüzde 8.8 gerileyerek en az 4 yılın en sert düşüşünü kaydetti. ABD’de petrol stokları, üst üste 2 hafta düşüş görülmesine rağmen 5 yıllık mevsimsel ortalamanın hala yaklaşık 100 milyon varil üzerinde seyrediyor.

Petrolün Ağustos ayında 6 yılın en düşük seviyesinden yaptığı ralli, küresel arz fazlası sorunun süreceği spekülasyonu ile duraksıyor. Çin ekonomisi yavaşlarken, İran yaptırımların kaldırılmasına yönelik sürecin ilerlemesi ile petrol ihracatını artırmaya hazırlanıyor.

Emori Capital Management Inc. Başkanı Tetsu Emori, “İnsanlar Çin piyasası ile ilgili oldukça endişeli. Geçtiğimiz birkaç haftada petrol fiyatlarının negatif bir performans göstermesi, Çin’de talebin yavaşlamasından yön buluyor” yorumunu yaptı.

Kasım vadeli WTI petrol kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 55 sent kadar gerileyerek varil başına 45.15 dolar oldu ve Singapur saati ile 14.00’da 45.21 dolardan işlem gördü. Fiyatlar, Cuma günü yüzde 1.8 yükselerek 45.70 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 50 altında seyrediyor. Kontrat bu ay yüzde 8 geriledi.

Kasım vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 54 sent veya yüzde 1.1 düşüş ile varil başına 48.06 dolardan alıcı buldu. Fiyatlar, Cuma günü 43 sent veya yüzde 0.9 artış ile 48.60 dolara ulaştı, haftalık olarak yüzde 2.4 oranında bir yükseliş yaşandı. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 2.85 dolar seviyesinde. Kontrat bu yıl yüzde 16 geriledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Eylül 2015 Pazartesi, 10:03 Misafir çin krizi yakında patlayacak gibi görünüyor.