Advertisement

ABD'de üretici fiyatları Eylül'de benzin ve gıda maliyetlerinin düşmesiyle yılın başından beri en büyük gerilemeyi kaydetti.

ABD  Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre ÜFE Eylül ayında %0.5 geriledi. Bu, Ocak'tan bu yana en büyük düşüş. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi %0.2'lik düşüş olması yönündeydi.

Küresel talepteki azalma ve emtia fiyatlarındaki baskı üretici fiyatlarının baskı altında kalmasında etkili oldu. Bu da 2006 yılından bu yana ilk kez faiz artışını düşünen ve enflasyonun yeniden yüzde 2'lik hedefine yaklaştığına dair işaretler görmeyi bekleyen Fed yetkilileri için  bir risk teşkil ediyor.

New York'taki FTN Financial'da analist olan Sophia Kearney-Lederman, geçen ay enerji fiyatlarındaki düşüşün üretici ve tüketici fiyatları üzerinde hala baskı oluşturduğunu belirtti. Analist, "Enflasyonun baskı altında kalmaya devam etmesi muhtemel, bu da Fed'in normalleşmesi konusunda ek bir engel oluşturuyor" diye konuştu.

Bugün ABD Ticaret Bakanlığı'ndan açıklanan diğer bir veriye göre, perakende satışlar bir ay önceki hafif değişim sonrası Eylül'de yüzde 0.1 arttı. Beklenti %0.2 artıştı.