Advertisement

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki terör saldırısında ölenlerin sayısının 99 olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, Show TV özel yayınında, Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli, Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran ve Show TV Ana Haber sunucusu Jülide Ateş'in sorularını yanıtladı.

Dolmabahçe'daki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleşen röportajda Ahmet Davutoğlu "Ankara'daki terör saldırısında 99 acı kaybımız var. 94'ü teslim edildi. 4'ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak hasebiyle ailelerine haber edildi. Bir tanesi de Filistinli olduğu için, Filistin'den ailesinin gelip almasını bekliyoruz." dedi.

Davutoğlu "Tek başına AK Parti'nin iktidar olmasından tedirgin olan, AK Parti'nin iktidar olması suretiyle Türkiye'de tekrar istikrar döneminin başlayacak olmasından ve Türkiye'nin herhangi bir kaotik süreç yaşamadan istikrarla kalkınmasını devam edecek olmasından kimler rahatsızsa bu saldırı onları memnun etmiştir. Yapmıştır demiyorum, yapan çevreleri çıkaracağız ama onları memnun etmiştir." diye konuştu.

"DEAŞ, PYD ve Esad rejimi anlaştı"

DEAŞ, PYD ve Suriye rejiminin Suriye'de aynı masaya oturduğunu söyleyen Davutoğlu, "28 Mayıs'ta DEAŞ, PYD ve rejim aynı masaya oturdular ve bir plan dahilinden anlaştılar. Hepsi muhalefete dönük saldırı yapmaya karar verdi. DEAŞ ile PYD hiç bir araya gelmiyor değil. Bakın tarih veriyorum. Elimizde neredeyse tutanaklara kadar var bu toplantı. DEAŞ, PYD aynı masada buluştular. Bugün de bu iki örgütün ve rejimin Türkiye'nin istikrarsızlaştırma yönünde aynı masada buluşması zor değil. 3'ünün de anlaştığı şey ılımlı muhalefetin yıpratılması, çatıştıkları yerde uzlaşma. Bu şüphe değil istihbarat bilgisi. Ne konuştuklarının detayları var. Bunları bildiğinizde şu örgütle bu örgüt işbirliği yapar mı diye düşünmeyin. Her iki örgüte sızmış unsurlar her iki tarafa yarayacak bir eylemi gerçekleştirebilir" ifadelerini kullandı.