Advertisement

Çukurova Grubu, kağıt ve paketleme, ambalaj, atık değerlendirme, oluklu mukavva sektöründe faaliyette bulunan beş şirketteki DS Smith Plc hisselerini satın aldı.

Selkasan Kağıt ve Paketleme Malzemeleri İmalatı Sanayi ve Ticaret AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, Selkasan ile aynı sektörde tamamlayıcı üretim ve ticaret konularında faaliyet gösteren grup şirketlerinin (Kaplamin Ambalaj San. Tic. AŞ, Atkasan Atık Değerlendirme San. ve Tic. AŞ, Ova Oluklu Mukavva Ambalaj San. ve Tic. AŞ ile Yalova Ambalaj) ortakları konumundaki Çukurova Grubu ile DS Smith Plc arasında Aralık 2014'ten beri süregelen hisse satışı görüşmelerinin tamamlandığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şirketimizin iştiraki olan Yunanistan'da faaliyet gösteren Cretan ve Cartonpack hisselerinin DS Smith'e ve şirketimiz ile Kaplamin, Atkasan, Ova Oluklu, Yaloav Ambalaj'da DS Smith'in sahip olduğu hisselerin ise Çukurova Grubu'na satışı ve devri mutabakatla tamamlandı. Konuya dair temel sözleşmeler ve ilgili diğer dokümanlar taraflar arasında imzalanmış olup, ilgili kamu otoritelerinin (gerekli ise) izinleri dahil, hisse devri için zorunlu tüm koşullar yerine getirilip, işlemler tamamlanmıştır.

Bu kapsamda, şirketimizin Yunanistan'da faaliyet gösteren iştiraklerinin satış ve devri dolayısıyla elde edilecek hisse satış bedelinin, şirketimizin ve tamamlayıcı faaliyet gösteren diğer grup şirketlerimizin işletme sermayesi ve yatırım ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmasına karar verilmiştir. Böylece, bir bütün olarak faaliyetlerimizin daha güçlü ve etkin bir mali yapı içinde sürdürülmesi ve üretim, satış, finansman ve sair konularda müşterilerimiz ile çözüm ortaklarımız nezdinde işbirliğinin ve ilişkilerimizin daha verimli ve sağlıklı şekilde devamı kılınmış olacaktır."

Satışı gerçekleştirilen Yunanistan'da kurulu 2 şirket, yaklaşık 80 bin ton oluklu mukavva üretim kapasitesine sahip 3 fabrika ile faaliyetlerini yürütüyor.

İki şirketin toplam yıllık cirosu yaklaşık 85 milyon avro olup, Yunanistan'da oluklu mukavva sektöründe yüzde 30-35 pazar payı ile sektör lideri durumunda bulunuyor.

Satın alan DS Smith Grubu ise ambalaj sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden olup, yıllık cirosu yaklaşık 5,8 milyar dolar düzeyinde.

Çukurova Grubu, Türkiye'de kurulu 3 oluklu mukavva, 1 kağıt ve 1 atık toplama şirketindeki ortağı olan DS Smith'in hisselerini satın aldı. Kağıt şirketinin yıllık kapasitesi 150 bin ton, 3 oluklu mukavva şirketinin yıllık kapasiteleri 130 bin ton olup toplam ciroları 330 milyon lira civarında. Bu işlemin sonucunda Çukurova Grubu, Türkiye'deki şirketlerin tek ortağı haline geldi.

AA