Advertisement

Asya hisse senetleri, tüm dünyada zayıf ekonomik verilerin Fed'in bu yıl faiz artırına gitme olasılığını Mart ayından bu yana en düşük seviyeye indirmesinin ardından, ABD endeks vadeli kontratları ve gelişen piyasa para birimleri ile birlikte yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi son üç günde ilk kez yukarı yönde hareket ederken, Asya'daki tüm önemli endeksler yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün 2,000 puanın altına inmesinin ardından yükseldi. Endonezya rupisi ve Malezya ringgiti tatiller sonrası değer kazanırken, Yeni Zelanda doları üç ayın zirvesine dokundu. ABD HAzine tahvilleri Çarşamba günkü kazançlarının bir kısmını geri verdi ve altın üç ayın en yüksek seviyesi yakınında tutundu. ABD petrolü Temmuz ayından bu yana en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdi.

Auckland'da ANZ Bank New Zealand Ltd. kıdemli Döviz stratejisti Sam Tuck, "Piyasalar, dolar pozisyonları likidasyonuna bulaşmak istemiyor görünüyor," dedi ve "Bu durum devam ederken, doların baskı altında kalması beklenebilir. Hem Avustralya hem de Yeni Zelanda doları "kısa" pozisyonlandı ve bu pozisyonlardan amansız bir ralliyle birlikte çıkılıyor" şeklinde konuştu

Küresel tahvil faizleri Çarşamba günü, ABD'de beklenenden zayıf çıkan perakende satış verisi, Japonya ve Çin'den İngiltere ve Almanya'ya, önemli ekonomilerde bozulmayı işaret eden bir dizi ekonomik veriye eklendi. Yatırımcılar Fed üyelerinden gelen şahin tonlu açıklamaları fazla dikkate almıyor ve gelecek yılın Nisan ayına kadar ABD'de faiz artırımına yarı yarıya ihtimal vermiyor. Fed'in bu ay faiz artırımına gitme ihtimali, 24 saat önceki seviyesi olan yüzde 10'dan yüzde 4'e indi.

Piyasalar

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:58'de yüzde 1.8 yukarıda seyrediyordu ve Japonya'da Topix Endeksi yüzde 1.5 ve Hong Kong'daki Çin hisselerini içeren endeks ise yüzde 2.8 yükseldi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.4'lük bir çıkış gerçekleştirdi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi iki gün süren ve yüzde 1'in üzerine çıkan düşüşün ardından yüzde 0.5 toparlandı.

S&P 500 endeks vadeli kontratları fazla değişmedi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini göstereb Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmedi.

Bloomberg JPMorgan Asya Dolar  yükselişini ikinci güne taşıdı.

Batı Teksa petrolü (WTI) yüzde 0.1 düşüşle varil başına 46.8 dolaa indi ve düşüşünü dördüncü güne taşıdı. Brent petrolü, dünkü yüzde 0.2'lik düşüşünün ardından yüzde 0.5 yükselişle 49.37 dolara ulaştı.

Spot altın Çarşamba günü 29 haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra fazla değişmedi. Metal dün yaklaşık beş aydır ilk kez 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin üzerine çıktı.