Advertisement

Jefferies stratejistlerine göre ABD Hazinesi’nin parası, borç tavanının artırılmasına ilişkin bir anlaşma sağlanmaması halinde 10 Ekim’de bitecek. Söz konusu tarihte Sosyal Güvenlik alıcılarına ödenmesi gereken 13 milyar dolarlık miktarın vadesi geliyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin yeni bir konuşmacı bulmakta zorlanması ile birlikte Goldman Sachs analistleri, “Borç tavanının artırılmasına ilişkin müzakereler tartışmalı ve son ana kadar çözülmeyebilir” değerlendirmesi yaptı.

Renaissance Macro’nun ABD ekonomisinden sorumlu müdürü Neil Dutta, “Borç tavanı dramasına rağmen Fed, ülkenin sermayesinden yayılan politika belirsizliğinin en büyük kaynağı olarak Kongre’nin yerine geçti” dedi.

Dutta, “FOMC’tan gelen son değerlendirmeler, ABD hükümetinin çalışmalarını askıya alarak tüm zorunlu olmayan federal hizmetleri kapatması veya borç tavanı restleşmesinin değil, en büyük belirsizlik kaynağının para politikası olduğu fikrini destekliyor” yorumunu yaptı.

Geçtiğimiz iki günde Fed Başkanı Janet Yellen ve Fed Guvernörler Kurulu’ndaki iki meslektaşı arasında görüş farklılığı olduğunu öğrendik.

Pazartesi günü Guvernör Lael Brainard, küresel risklerin merkez bankasının daha ihtiyatlı bir duruş sergilemesini gerektirdiğini söyledi. Sonraki gün Guvernör Daniel Tarullo, faiz oranlarının yılsonuna kadar sabit tutulmasını beklediğini ifade etti.

Yetkililerin güvercin değerlendirmelerinin detayları çok daha kayda değer, her iki Guvernör de Yellen’in Fed reaksiyon mekanizması ile ilgili tanımlamasından uzak bir duruş sergiliyor. Konunun kalbinde, merkez bankasının görevlerinden birinde kaydettiği ilerlemenin diğerinde ne boyutta kötü işaretler verdiği meselesi yer alıyor. Tam istihdama yaklaşılması, yıllık enflasyonda yüzde 2 olarak belirlenen fiyat istikrarı ile ters orantılı. Yellen’in önceki yorumları, sıkılaşan işgücü piyasasının enflasyonda yükselişe yol açacağını düşündüğüne işaret etse de guvernörler bu konuda şüpheli.